Kielce: po dwuletniej przerwie wracają miejskie drogi krzyżowe
Licząca kilkaset lat tradycji droga krzyżowa kielczan do klasztoru na Karczówce i miejska – w formie – misterium – najstarszymi ulicami Kielc, a także papieska w Masłowie, wracają po przerwie spowodowanej pandemią.
Organizatorem Drogi Krzyżowej na Karczówkę jest od lat wspólnota Domowego Kościoła. Nabożeństwo rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w piątek, 8 kwietnia o godz. 17.00 w kościele Niepokalanego Serca NMP w Kielcach.
>>> Kościoły stacyjne. Starożytna tradycja w XXI wieku [ROZMOWA]
Historia
Trasa nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Według odnalezionej dokumentacji austriackiego geodety z czasów zaborów, czas powstania tej pierwszej miejskiej Drogi Krzyżowej, oszacowano na przełom XVI/XVII wieku. Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów. Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Droga była wówczas nieutwardzona, nie było linii kolejowej, inna była topografia okolicy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.
W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.
O pokój w Ukrainie
Ponadto przez Kielce tradycyjnie w Wielkim Tygodniu przejdzie droga krzyżowa od kościoła św. Wojciecha na plac św. Jana Pawła II przy katedrze. Nabożeństwo przez lata gromadziło tysiące kielczan. Prowadzą je zawsze wszyscy biskupi kieleccy. W tym roku za organizację odpowiadają kieleckie duszpasterstwa akademickie. Nabożeństwo rozpocznie się w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Zgromadzeni będą się modlić o pokój w Ukrainie i całym świecie. Na nabożeństwo zostaną zaproszeni także Ukraińcy. Krzyż będą tradycyjnie nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych.
W piątek 8 kwietnia odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami podkieleckiego Masłowa, w miejscu, gdzie wylądował Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny. Nabożeństwo jest zawsze organizowane w okolicy rocznicy śmierci Jana Pawła II. O godz. 18.00 zaplanowano Mszę św. w kościele parafialnym w Masłowie, a potem wierni, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, przejdą ulicami przed pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się przy lotnisku. Modlitwie tradycyjnie będzie przewodniczył ks. bp Marian Florczyk.
„Ku wolności mojej i Twojej” – pod takim hasłem zostanie w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Bęczkowie. Początek o godz. 15.00. Poprowadzi je ks. Kamil Banasik, Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Z kościoła wierni wyruszą trasą wiodącą na szczyt Góry Radostowej.
– Planujemy tam budowę rzeźbionych kapliczek i regularne spotkania duszpasterstwa trzeźwości – zapowiada ks. Banasik.
Podczas tegorocznych rozważań będzie można usłyszeć świadectwa tych, którzy wrócili na drogę trzeźwości. Każdy z uczestników będzie miał możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która będzie wyłożona w kościele parafialnym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |