Fot. pixabay/cocoparisienne

Kielecki Bank Żywności organizuje zbiórkę już z myślą o świętach

Kielecki Bank Żywności kolejny raz organizuje przedświąteczną zbiórkę „Święta godne, a nie głodne”, która potrwa od piątku 24 listopada do soboty 25 listopada. Chodzi o pomoc żywnościową dla ubogich rodzin na Boże Narodzenie i paczki, które trzeba przygotować jak najwcześniej.

Zbiórka będzie prowadzona w piątek, 24 listopada od godziny 14 do 20, a w sobotę od 9 do 19. Będzie się ona odbywała w ok. 40 sklepach regionu, m.in. w Kielcach, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Małogoszczu, Miechowie.

Kielecki Bank Żywności poszukuje wolontariuszy do pomocy. Będą oni dyżurować przy specjalnie oznakowanych i oplakatowanych koszach.  Mogą oni zgłaszać się pod numerem telefonu 664 031 037. Potrzebni są także pełnoletni ambasadorowie, którzy będą towarzyszyć dyżurującej przy koszach młodzieży.

Organizatorzy proszą o wrzucanie do koszy produktów o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Mogą to być np. mąki, kasze, cukier, konserwy, słodycze i inne.

>>> W tegoroczny Black Friday i Cyber Monday Polacy chcą wydać ok. 1 tys. zł

– Z żywności uzbieranej podczas listopadowej zbiórki będą przygotowywane paczki świąteczne – informuje Sławomir Cedro, prezes Kieleckiego Banku Żywności. – Prowadzimy także wydawanie żywności dla Ukraińców mieszkających w Kielcach i na Kielecczyźnie – dodaje.

fot. unsplash

Przy ul. Wiśniowej w Kielcach, gdzie jest punkt pomocy dla Ukrainy prowadzony przez Caritas kielecką, organizowana jest pomoc żywnościowa dla Ukraińców mieszkających na terenie województwa świętokrzyskiego, a przy ul. Turystycznej 1, przy współpracy z MOPR – pomoc żywnościowa dla Ukraińców mieszkających w samych Kielcach.  

Misją Kieleckiego Banku Żywności jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w regionie poprzez pozyskiwanie żywności i przekazywanie jej potrzebującym. Zazwyczaj w skali roku KBŻ przekazuje ponad 1300 ton żywności (na podst. danych z  2022 r.), która trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezdomnych, niepełnosprawnych i samotnych. KBŻ prowadzi m.in. warsztaty szkoleniowe, angażuje się w przygotowanie wigilii dla osób bezdomnych w Wojewódzkim Domu Kultury.

Bank Żywności powstał w 2007 r. z inicjatywy dziesięciu organizacji. Obecnie współpracuje z 70. organizacjami. W działania Kieleckiego Banku Żywności zaangażowanych jest każdego roku ok. 2000 wolontariuszy.  

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze