Zdjęcie poglądowe EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

„Zatrważający przyrost” liczby uprowadzeń w Ameryce Łacińskiej

Najnowszy raport ośrodka Control Risks, zajmującego się obserwacją zjawiska handlu narkotykami oraz innych rodzajów przestępczości. Alarmuje z powodu ogromnego wzrostu przypadków uprowadzeń ludzi i dynamiki handlu narkotykami w Ameryce Łacińskiej. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 roku liczba osób, które „zaginęły”, była w tym regionie świata największa na świecie.

Eduardo Arcos, główny analityk tej instytucji prowadzącej „analizy specjalnych rodzajów zagrożeń” dla społeczeństwa, stwierdza, że Ameryka Łacińska, region o wysokiej przestępczości. Jest „w szczególny sposób zagrożona porwaniami ludzi” i działają tu „największe na świecie organizacje wyspecjalizowane w tej dziedzinie”.

Luis Alberto Villamarin, ekspert w dziedzinie geopolityki, strategii społecznej i obrony narodowej, stwierdza że „przestępstwa polegające na uprowadzaniu ludzi, to zjawisko szczególnie częste w Ameryce Łacińskiej. Ponieważ są ściśle związane z handlem narkotykami. I towarzyszącymi im z takimi zjawiskami, jak handel ludźmi, pranie brudnych pieniędzy i handel bronią”.

„Ta różnorodność działań organizacji przestępczych jest powszechna w wielu krajach regionu, ponieważ wciąż poszukują one nowych źródeł dochodów. Ponadto siły bezpieczeństwa w różnych krajach Ameryki Łacińskiej są niedofinansowane. W niektórych przypadkach nie są w stanie skutecznie zwalczać wielkich i rozgałęzionych organizacji przestępczych” – mówi główny analityk ośrodka Control Risks.

>>> Kolejny ksiądz porwany w Nikaragui

fot. Colin Davis/ Unsplash

W którym kraju jest najwięcej porwań?

Według Eduardo Arcosa w ciągu ostatnich dwóch dekad zjawisko porywania ludzi przez organizacje przestępcze było szczególnie rozpowszechnione w Meksyku i Kolumbii. Działo się to również za sprawą grup partyzanckich, które wciąż działają przy granicach obu krajów.

W październiku tego roku kolumbijskie ministerstwo obrony ogłosiło, że liczba uprowadzeń ludzi w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wzrosła. W porównaniu z trzema kwartałami ubiegłego roku jest to wzrost o 83 proc. Zanotowano w tym roku 183 takie przypadki.

W Meksyku organizacja obywatelska działające pod nazwą „Uwaga na porywaczy” raportowała, że we wrześniu policja otrzymywała codziennie powiadomienia o uprowadzeniu 2 osób.

Najnowszy raport Biura Narodów Zjednoczonych Przeciwko Narkotykom i Przestępczości (UNODC), zawierający pełne dane z roku 2018. Podaje, że krajami, na które przypada największa liczba uprowadzonych osób na 100 tysięcy mieszkańców, są Ekwador, Meksyk i Haiti.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze