fot. EPA/MARISCAL

Kijów: międzyreligijna modlitwa o pokój pod Soborem Sofijskim – spotkanie z abp. Szewczukiem

W środę międzynarodowa, międzyreligijna delegacja modliła się o pokój przed symbolicznym dla Ukrainy Soborem Sofijskim — kościołem Mądrości Bożej w Kijowie. Odbyło się również m.in. spotkanie z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Kościoła grekokatolickiego.

Abp Światosław Szewczuk podczas spotkania z delegatami powiedział, że jest to pierwsza i najważniejsza do tej pory międzynarodowa i międzyreligijna delegacja tego typu, która odwiedziła stolicę Ukrainy.

To ludzie zaczynają wojny. Później jednak stają niewolnikami wojny. Wtedy może ją zakończyć już tylko Bóg. Ale potrzebuje naszej współpracy – powiedział hierarcha.

>>> Dialog międzyreligijny, czyli o Dniu Judaizmu w Kościele [PODKAST]

Fot. cathopic

Tragedia Wojny

Zwierzchnik Kościoła grekokatolickiego opowiedział uczestnikom spotkania o osobistym doświadczeniu tragedii wojny. Wyjaśnił ideologiczne podstawy rosyjskich działań, zauważając podobieństwo o hitlerowskiego nazizmu. Podkreślił, że Putin chce zniszczyć wszystko, co jest świadectwem narodowości ukraińskiej. Zaznaczył, że jest możliwe pojednanie, ale muszą zostać spełnione konkretne warunki, z pierwszym na czele – zaprzestanie bombardowania Ukrainy. Abp Szewczuk także omówił aspekty ekumeniczne.

Po spotkaniu hierarcha sprezentował wszystkim pisanki z tradycyjnymi ukraińskimi wzorami, jako znak nadziei płynącej ze zmartwychwstania.

Abp Światosław Szewczuk, fot. youtube

– Dla Ukrainy bardzo ważna jest międzyreligijna solidarność, której doświadczamy. Ważne jest to doświadczenie, że nie jesteśmy sami. Dzięki temu świat może dostrzec, że ta tragiczna sytuacja wojny dotyczy nie tylko Ukraińców, nie tylko prawosławnych czy katolików, ale naprawdę wszystkich. Zwłaszcza, że widzimy instrumentalizację religii przy rosyjskich próbach uzasadniania tej wojny. Wykorzystywanie nawet chrześcijańskich symboli dla legitymizowania ludobójstwa, które się dzieje w naszych czasach. Dlatego ta wizyta międzynarodowej i międzyreligijne delegacji jest bardzo ważna, bo można powiedzieć głośno, przed światem prawdę. Że najpierw jesteśmy ludźmi, a potem katolikami, prawosławnymi czy muzułmanami – powiedział KAI abp Szewczuk.

>>> Ukraińska cerkiew prawosławna wezwała do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla

Spotkanie modlitewne

Głównym punktem dnia było spotkanie modlitewne przed Soborem Sofijskim w Kijowie. Przedstawiciele różnych chrześcijańskich wyznań, a także judaizmu i islamu, w tym ważnym dla ukraińskiej tożsamości miejscu wznosili modlitwy według swoich tradycji, wołając o upragniony pokój.

Rano miało miejsce spotkanie delegacji z władzami miasta w kijowskim ratuszu. Omówiono aktualną sytuację w Ukrainie i Kijowie, a także potrzeby i wyzwania, przed jakimi stoją Ukraińcy i jakie będą przed nimi po zakończeniu wojny. Wyrażono wdzięczność Delegacji za to, że odpowiedziała na zaproszenie mera Kijowa Witalija Kliczko.

Kilkunastu przywódców i osoby wierzące, reprezentujące różne religie i wyznania, przybyło do Kijowa 23 maja, by zaangażować się w modlitwę, towarzyszenie duszpasterskie, dystrybucję pomocy humanitarnej, a także spotkać się z ukraińskimi władzami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze