Aleksandra Khodakowskaja/oblaci.pl

Kijów: po przejściu kilkuset kilometrów Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II pasowani na 3 stopień [+GALERIA]

Do oblackiej parafii w Kijowie pielgrzymowali Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II. Przyszli z różnych miast Ukrainy, pokonując kilkaset kilometrów w intencji zwrotu kościoła pw. św. Mikołaja katolikom. Starania o odzyskanie świątyni podejmowane są od ponad 30 lat.

Podczas Eucharystii nastąpiła promocja na III stopień rycerski – “Solidarność”. Udziela się go członkowi zakonu za szczególne zasługi w ramach pomocy bratniej oraz wsparcia wspólnoty Kościoła.

>>> Katolicy nadal nie odzyskali kościoła św. Mikołaja w Kijowie. Proszą papieża o pomoc

„To jest nasza odpowiedzialność”

Jego istotą jest uczestnictwo w akcjach na rzecz Kościoła, aktywność w ramach pomocy bratniej, zachęcenie co najmniej jednego kandydata, który zostaje przyjęty do Zakonu, szczególna celebracja nawiedzenia Najświętszego Sakramentu – precyzuje promocję Reguła Zakonu.

Tłumacząc obecność w kościele św. Mikołaja w Kijowie, jeden z rycerzy podkreślił:

21 lat temu był tu święty Jan Paweł II, a teraz my odwiedziliśmy tę świątynię. Bracia, to jest nasza odpowiedzialność: ktoś modlitwą, a ktoś czynami, musimy przyczynić się do odzyskania świątyni przez wiernych.

Długie starania o odzyskanie kościoła

Starania o odzyskanie zabytkowego obiektu z początku XX wieku parafianie kijowscy podejmują od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W połowie listopada 2021 zapowiedziano już oficjalnie, że nastąpi to 1 czerwca 2022 roku. Tego dnia w uroczystej oprawie ogłoszono oficjalnie zwrot kościoła. Z tej okazji biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki przewodniczył tam nabożeństwu z udziałem przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, innych wyznań oraz wielu kijowskich kapłanów i wiernych. Pozdrowienia zebranym przekazał minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, zapewniając wszystkich obecnych, że odtąd z tego budynku będzie rozbrzmiewała modlitwa do Boga.

Tymczasem w dwa dni później Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zaprzeczyło, jakoby przekazało oficjalnie katolikom kijowskim należący niegdyś do nich stołeczny kościół. Według resortu ciągnąca się ponad 30 lat sprawa nie zostanie uregulowana, dopóki władze nie znajdą nowego pomieszczenia dla mieszczącego się dotychczas w świątyni Narodowego Budynku Muzyki Organowej i Kameralnej. Zaznaczono też, że w związku ze zbrojną agresją Rosji wcześniejsze ustalenia nie mogą być wykonane w pełnym zakresie i w oznaczonym terminie.

Fot. Konstantin Brizhnichenko, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia

Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim kościół św. Mikołaja jest jednym z arcydzieł sławnego w tamtym czasie miejscowego architekta Władysława Horodeckiego i należy do najpiękniejszych budowli Kijowa. Do połowy XIX stulecia w mieście istniała tylko jedna świątynia katolicka – kościół św. Aleksandra, który, choć duży jak na tamte czasy, mógł pomieścić najwyżej nieco ponad tysiąc osób. Tymczasem liczba wiernych przekraczała wówczas 35 tys. (w połowie byli to Polacy), co stanowiło prawie 14% mieszkańców miasta. Nieustannie zabiegali oni o zezwolenie na budowę nowego obiektu. Kierownictwo i nadzór nad budową powierzono wspomnianemu Władysławowi Horodeckiemu, cieszącemu się wówczas sławą jednego z najlepszych architektów w mieście, podczas gdy wystrojem wnętrza zajął się włoski mistrz Elio Sala.

Historia kościoła

21 sierpnia 1899 wmurowano uroczyście kamień węgielny pod przyszły kościół. 19 grudnia 1909 ówczesny biskup pomocniczy łucki, żytomierski i kamieniecko-podolski Antoni Karaś w obecności tysięcy wiernych konsekrował nową świątynię. Jej pierwszym proboszczem został pochodzący z Niemirowa na Podolu ks. Józef-Jan Żmigrodzki. Doczekał on czasów sowieckich i w 1930 został skazany na 7 lat obozu pracy, ale zmarł już przed końcem wyroku, w 1935 na Wyspach Sołowieckich. W 1938 bolszewicy zamknęli kościół a parafia przestała istnieć. Budynek ograbiono z cennych rzeczy a w środku urządzono magazyn.

Wskutek ostrzału artyleryjskiego podczas walk o Kijów jesienią 1943 uszkodzono mury i część wystroju wnętrza. Gmach odbudowano po wojnie, niszcząc jednak przy tym cenne witraże i malowidła, a do odnowionych pomieszczeń przeniesiono Państwowe Archiwum Obwodu Kijowskiego. Na wieżach (wysokości 55 m) umieszczono urządzenia do zagłuszania zachodnich rozgłośni radiowych. Postanowieniem Rady Ministrów ówczesnej Ukraińskiej Republiki Sowieckiej z 13 grudnia 1979 dawną świątynię zamieniono na Republikański Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. Na miejscu głównego ołtarza stanęły organy sprowadzone z Czechosłowacji.

Pierwszą mszę św. w byłym kościele odprawiono w styczniu 1992, a 25 czerwca 2001, podczas swego pobytu w Kijowie, odwiedził to miejsce Jan Paweł II. Do czasu ostatecznego zwrócenia gmachu jego współgospodarzami były wspomniany Narodowy Budynek Muzyki i parafia katolicka. Msze i nabożeństwa są tam odprawiane po ukraińsku, polsku, hiszpańsku i po łacinie.

Galeria (10 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze