Kijów. Fot. Oblaci.pl

Kijów: Roraty w czasie wojny. Piękny neogotycki kościół wypełniony lampionami i śpiewem [WIDEO]

W Ukrainie oczekiwanie na Księcia Pokoju nabiera szczególnego znaczenia. Prezentujemy wideo z oblackiej parafii św. Mikołaja w Kijowie.

Msze święte roratnie są tradycyjnie znane w polskich parafiach. Często kojarzą nam się z wydarzeniem szczególnie dla dzieci, ale tak nie jest. Tradycja Eucharystii o świcie w okresie adwentu wyraża tęsknotę za Chrystusem, który jest Księciem Pokoju, czasy mesjańskie według Biblii to okres przywrócenia pierwotnej harmonii, którą człowiek utracił w raju, zrywając przyjaźń z Bogiem. w Ukrainie wciąż trwa wojna. Modlitwa adwentowa nabiera tutaj szczególnego znaczenia.

Dzieje kościoła św. Mikołaja

Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku w stylu neogotyckim kościół św. Mikołaja jest jednym z arcydzieł sławnego w tamtym czasie miejscowego architekta Władysława Horodeckiego i należy do najpiękniejszych budowli Kijowa.

>>> Zaporoże: mimo ostrzałów wierni licznie uczestniczą w Roratach

21 sierpnia 1899 r. wmurowano uroczyście kamień węgielny pod przyszły kościół, rozpoczynając w ten sposób budowę, która trwała ponad 10 lat. Wynikało to częściowo z warunków przyrodniczych: ziemia w tym miejscu znajdowała się w pobliżu rzeczki Łybiď i była mocno podmokła, budowniczowie musieli więc wzmacniać fundamenty palami betonowymi (był to wynalazek kijowskiego inżyniera Antona Strausa). Ale budowę przerwała również na pewien czas tragiczna śmierć 1 września 1904 r. 18-letniego robotnika Juchyma Kewlicza. Wszczęto śledztwo przeciw Horodeckiemu, ale okazało się, że poszkodowany zginął wskutek własnej nieostrożności. Ostatecznie 19 grudnia 1909 r. ówczesny biskup pomocniczy łucki, żytomierski i kamienieckopodolski Antoni Karaś w obecności tysięcy wiernych konsekrował nową świątynię.

Bolszewicy zamykają kościół

W 1938 r. bolszewicy zamknęli kościół a parafia przestała istnieć. Budynek ograbiono z cennych rzeczy a w środku urządzono magazyn. Podczas walk o Kijów jesienią 1943 r. wskutek ostrzału artyleryjskiego uszkodzono mury i część wystroju wnętrza. Gmach odbudowano po wojnie, niszcząc jednak „przy okazji” cenne witraże i malowidła, a do odnowionych pomieszczeń przeniesiono Państwowe Archiwum Obwodu Kijowskiego. Na wieżach (wysokości 55 m) umieszczono urządzenia do zagłuszania zachodnich rozgłośni radiowych. Postanowieniem Rady Ministrów ówczesnej Ukraińskiej Republiki Sowieckiej z 13 grudnia 1979 dawną świątynię zamieniono na Republikański Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. Na miejscu głównego ołtarza stanęły organy sprowadzone z Czechosłowacji.

Fot. Konstantin Brizhnichenko, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia

Pierwszą mszę św. w byłym kościele odprawiono dopiero w styczniu 1992, a 25 czerwca 2001, podczas swego pobytu w Kijowie, odwiedził to miejsce Jan Paweł II. Do czasu ostatecznego zwrócenia gmachu jego współgospodarzami były wspomniany Narodowy Budynek Muzyki i parafia katolicka. Msze i nabożeństwa są tam odprawiane po ukraińsku, polsku, hiszpańsku i po łacinie.

W świątyni posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy przez lata walczyli o zwrot kościoła wierzącym.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze