Kodeń: chorzy pielgrzymowali do sanktuarium Królowej Podlasia
– Chorzy i niepełnosprawni są skarbem Kościoła w którym Jezus dokonuje zbawienia człowieka i świata – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych do sanktuarium Królowej Podlasia – Matki Jedności. Na Kalwarię Kodeńską przybyło kilka tysięcy wiernych.
Tegoroczna uroczystość odpustowa Matki Bożej Kodeńskiej, która przypada 2 lipca, połączona była z wizytacją kanoniczną kodeńskiej parafii. Pielgrzymka chorych odbywała się pod hasłem: „I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 27).
– Jesteśmy w miejscu bardzo ważnym dla naszego Kościoła diecezjalnego i Kościoła w Polsce. W miejscu wybranym przez Maryję, aby w nim w szczególny sposób otaczać opieką uczniów Jezusa, aby przychodzić im z pomocą – mówił na początku homilii biskup siedlecki.
>>> Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej [MISYJNE DROGI]
W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, bp Kazimierz Gurda wskazał na trzy warunki, które Pan Jezus stawia wobec nas – swoich uczniów. Pierwszym warunkiem, aby iść za Zbawicielem jest miłość do Niego. Pan Bóg jest pierwszy w swej miłości do ludzi; my mamy kierować nasze serca ku Niemu. Drugim warunkiem jest wzięcie krzyża, który łączy się z cierpieniem. To krzyż, który w życiu człowieka objawia się w różnorakiej formie, a spotyka każdego człowieka. Trzecim warunkiem jest życie z Jezusem. Potrzebujemy stracić nasze życie dla Jezusa, aby zyskać szczęście ziemskie i wieczne – wskazał biskup.
– Ten, kto decyduje się na życie bez Jezusa będzie uważał, że coś zyskuje, nie zauważając jak dużo traci. Ten, kto decyduje się na życie z Jezusem; ten, kto rezygnuje z siebie, kto chce wypełnić wolę Boga, ten życie zyskuje. Niczego nie traci – mówił bp Gurda.
Na zakończenie odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz wspólna adoracja, zakończona błogosławieństwem lourdzkim. Przed sumą odpustową, słowa powitania do zebranych wygłosił ks. Paweł Siedlanowski – diecezjalny duszpasterz chorych.
Pielgrzymi wspólnie modlili się na różańcu w intencji chorych i cierpiących. Procesja maryjna oraz suma odpustowa, poprzedzona była konferencją pt. „Matka jedności i nadziei świętej. Historia Sanktuarium w perspektywie Jubileuszu 300-lecia papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej”, którą wygłosił o. Paweł Tomys OMI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |