Fot. Paweł Gomulak OMI/oblaci.pl

Kodeń: mocowanie nowych koron dla Matki Bożej Kodeńskiej [WIDEO]

W Kodniu przed uroczystością z okazji 300-lecia obrazu Królowej Podlasia zamocowano nowe korony. Nałoży je 15 sierpnia 2023 roku na wizerunek maryjny legat papieski – czytamy na portalu oblaci.pl.

Specjalnym wysłannikiem papieskim został kard. Stanisław Dziwisz. W delegacji papieskiej kard. Stanisławowi Dziwiszowi będą towarzyszyć: ks. Jan Babik, kanclerz Kurii Diecezjalnej Siedleckiej oraz o. Józef Czarnecki, ekonom prowincjalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Nowe korony mają związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty w Jerozolimie.

>>> Papież Franciszek napisał list do kard. Dziwisza

Historia sanktuarium w Kodniu sięga początków XVII wieku. Mikołaj Sapieha został uzdrowiony po modlitwie w kaplicy papieskiej na zaproszenie Papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej znanej z Guadalupe lub Gregoriańskiej. Sapieha podstępem wykradł ten obraz i przywiózł do Kodnia w 1631 roku, gdzie znajduje się do dziś. Z czasem papież wyraził zgodę na pozostawienie tego obrazu. Wizerunek Matki Bożej został koronowany koronami papieskimi w roku 1723. Była to jedna z pierwszych koronacji obrazu na terenach Polski.

Fot. Paweł Gomulak OMI/oblaci.pl

Od 1927 roku kustoszami sanktuarium i duszpasterzami parafii są misjonarze oblaci.

Fot. Paweł Gomulak OMI/oblaci.pl

Kodeń nad Bugiem był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i w 1511 r. uzyskali od Zygmunta Starego przywilej budowy zamku i założenia miasta. W 1513 r. Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje. W XVII w. potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 r. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono oblatom. Obraz umieszczony jest w ołtarzu głównym. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł kościół św. Anny do godności bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015) w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela.

Źródło: oblaci.pl/KAI

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze