Fot. Redakcja/Maksymilian Nagalski

Kodeń: pielgrzymom ulewa nie straszna!

Rzesze pielgrzymów przybywają od rana do sanktuarium maryjnego w Kodniu w diecezji siedleckiej. Pątnicy chcą oddać hołd Maryi z okazji przypadającej jutro uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najważniejszy w ciągu roku odpust przeżywany w oblackim sanktuarium nad Bugiem.

W strugach deszczu przychodzą w tym roku pielgrzymi do bazyliki kodeńskiej, by uczestniczyć w głównym odpuście przeżywanym w tym sanktuarium prowadzonym przez Zgromadzenie Oblatów Najświętszej Maryi Panny. Pierwsi pątnicy – na koniach – pojawili się już tuż po godzinie 9. Potem przez cały dzień przybywały pielgrzymki – przede wszystkim piesze – wychodzące z różnych podlaskich miejscowości. Pielgrzymi w południe mieli okazję uczestniczyć we mszy świętej otwierającej dwudniowe obchody odpustu z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  O 16 rozpoczęła się za to droga krzyżowa, po której zaplanowano nieszpory maryjne. Pątnikom wciąż towarzyszy ulewny deszcz, który w Kodniu pojawił się z samego rana i ustąpić ma dopiero wieczorem.

Ważnym punktem pierwszego dnia kodeńskiego odpustu będzie suma odpustowa o godzinie 18, której będzie przewodniczył bp Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej. Potem odprawiona zostanie procesja różańcowa ze światłami, po której odbędzie się Apel Maryjny Podlasia z udziałem kawalerii. Zaplanowano też czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę „Guadalupe” z Lublina. 

Program drugiego dnia odpustu – 15 sierpnia – zacznie się już o północy – wtedy na kodeńskiej kalwarii celebrowana będzie pasterka maryjna. Kolejne spotkania z Panią Podlasia zaplanowano od samego rana – celebrowane będą godzinki i msze święte z homilią prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o Pawła Zająca OMI. O 9:30 na wspólnej Eucharystii spotkają się Przyjaciele Misji Oblackich. W południe zaplanowano główną mszę świętą odpustową, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Gurda, pasterz diecezji siedleckiej. Główny odpust kodeński zakończy wieczorny różaniec w bazylice oraz – o 21 – Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu.

Fot. Redakcja/Maksymilian Nagalski

Kodeń to wieś znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Miejscowość położona jest nad doliną Bugu – po drugiej stronie rzeki jest już Białoruś. W 1511r. Kodeń stał się miastem, jednak w 1869 r. zdegradowano go do rangi wsi. W Kodniu znajduje się siedziba prowadzonej przez oblatów parafii św. Anny oraz prawosławnej parafii św. Michała Archanioła.

W 1513 roku nadano ówczesnemu miastu Kodeń herb, ustanowiono też burmistrza i przywileje dla mieszczan. W XVII wieku Mikołaj Sapieha (Sapiehowie na początku XVI w. wykupili od Ruszczyców młyny wodne i uzyskali prawo lokacji w tym miejscu miasta na prawie magdeburskim) został uzdrowiony w trakcie mszy świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Papież nie zgodził się na wywiezienie obrazu do Polski. Dlatego Mikołaj ukradł malunek i 15 września 1631 roku przywiózł go do Kodnia. Złodziej przez pewien czas obłożony był ekskomuniką. Jednak obraz udało się pozostawić w bazylice św. Anny, którą wybudowano w latach 1629-1640. W 1875 r., gdy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, barokowe wspaniałości ufundowane przez Konstancję Sapieżynę, w tym maryjny obraz, wywieziono na Jasną Górę.
 
W 1927 roku obraz uroczyście wraca do Kodnia, obecnie jest centralnym punktem głównego ołtarza bazyliki, którą opiekują się ojcowie oblaci. Od  1973 roku, decyzją papieża Pawła VI,  sanktuarium nosi godność bazyliki mniejszej. Historię obrazu i kodeńskiego sanktuarium można zgłębić oglądając film „Błogosławiona wina” z 2015 roku. Obraz wyreżyserowali: Przemysław Häuser i Przemysław Reichel.

>>Oglądaj transmisję live<<<

Kliknij i oglądaj transmisję live

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze