Kodeń: rozpoczęły się uroczystości odpustowe na Wniebowzięcie NMP
W sobotę 14 sierpnia w Kodniu w diecezji siedleckiej, rozpoczął się odpust z okazji zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia NMP. Do oblackiego sanktuarium nad Bugiem, z zachowaniem reżimu sanitarnego z uwagi na pandemię koronawirusa, przybyły rzesze pielgrzymów. W tym roku odpustowi towarzyszy hasło: „Z Maryją na świętej wieczerzy”
Pielgrzymi jak co roku tłumnie przybywają do Kodnia, by w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczestniczyć w odpuście przeżywanym w sanktuarium prowadzonym przez Zgromadzenie Oblatów Najświętszej Maryi Panny. To najważniejsze święto kodeńskiego sanktuarium. Pierwsi pątnicy – uczestnicy Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej – pojawili się u stóp Matki Boskiej Kodeńskiej tuż po 9 rano. Następnie przez cały dzień kolejne pielgrzymki, głównie piesze, wychodzące z różnych podlaskich miejscowości, docierały do bazyliki nad Bugiem.
>>> Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej [MISYJNE DROGI]
Ważnym punktem pierwszego dnia kodeńskiego odpustu będzie suma odpustowa o godzinie 18, której będzie przewodniczył bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej. Potem odbędzie się procesja różańcowa z bazyliki na Kalwarię, po której odprawiony zostanie Apel Maryjny Podlasia. Zaplanowano też czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę „Guadalupe” z Lublina.
Drugi dzień
Drugi dzień odpustu rozpocznie się już o północy 15 sierpnia. Wtedy na kalwaryjskim ołtarzu odprawiona zostanie maryjna pasterka. Następnie od samego rana celebrowane będą godzinki, korona do Bożego Miłosierdzia oraz odpustowe msze św.
>>> Kodeń: rekolekcje dla Przyjaciół Misji Oblackich
O 9:30 misjonarze sprawować będą Eucharystię dla Przyjaciół Misji. Na wspólną liturgię, której przewodniczył będzie o. Marian Lis OMI – dyrektor Prokury Misyjnej, zaproszeni zostali wszyscy misjonarze, którzy kiedykolwiek pracowali na misjach, szczególnie posługując na Madagaskarze czy w Kamerunie. Okolicznościową homilię wygłosi o. Andrzej Madej OMI, misjonarz z Turkmenistanu. Na godz. 12 zaplanowano główną mszę świętą odpustową, której przewodniczył będzie bp Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Odpust kodeński zakończy wieczorny różaniec w bazylice oraz – o 21 – Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu. Hasłem kodeńskich uroczystości są w tym roku słowa: „Z Maryją na świętej wieczerzy”.
Trochę historii
Kodeń to wieś znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Miejscowość położona jest nad doliną Bugu – po drugiej stronie rzeki jest już Białoruś. W 1511r. Kodeń stał się miastem, jednak w 1869 r. zdegradowano go do rangi wsi. W Kodniu znajduje się siedziba prowadzonej przez oblatów parafii św. Anny oraz prawosławnej parafii św. Michała Archanioła.W 1513 r. nadano ówczesnemu miastu Kodeń herb, ustanowiono też burmistrza i przywileje dla mieszczan. Zgodnie z legendą, w XVII w. Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Papież nie zgodził się na wywiezienie obrazu do Polski. Dlatego Mikołaj miał ukraść malunek i 15 września 1631 r. przywieść go do Kodnia. Złodziej przez pewien czas obłożony był ekskomuniką. Jednak obraz udało się pozostawić w bazylice św. Anny, którą wybudowano w latach 1629-1640. Historia ta nie znajduje jednak potwierdzenia w historycznych źródłach. W 1875 r., gdy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, barokowe wspaniałości ufundowane przez Konstancję Sapieżynę, w tym maryjny obraz, wywieziono na Jasną Górę.
W 1927 r. obraz uroczyście wrócił do Kodnia, a obecnie jest centralnym punktem głównego ołtarza bazyliki, którą opiekują się ojcowie oblaci. Od 1973 r., decyzją papieża Pawła VI, sanktuarium nosi godność bazyliki mniejszej. Historię obrazu i kodeńskiego sanktuarium można zgłębić oglądając film „Błogosławiona wina” z 2015 r. wyreżyserowany przez Przemysława Häusera i Przemysław Reichela.
Galeria (26 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |