Kodeń 2019

fot. Redakcja

Kodeń: rozpoczęły się uroczystości odpustowe na Wniebowzięcie NMP

W piątek, 14 sierpnia w Kodniu w diecezji siedleckiej, rozpoczął się odpust z okazji zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia NMP. Do oblackiego sanktuarium nad Bugiem, zachowując reżim sanitarny z uwagi na pandemię koronawirusa, przybyłe rzesze pielgrzymów. Tegoroczne obchody uroczystości odpustowych zbiegły się z jubileuszem 50 lat oblackich misji w Kamerunie i 40 lat pracy na Madagaskarze.

 W maseczkach i przyłbicach, stosując się do zaleceń sanitarnych, przybywają w tym roku pielgrzymi, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uczestniczyć w odpuście przeżywanym w kodeńskim sanktuarium prowadzonym przez Zgromadzenie Oblatów Najświętszej Maryi Panny.

Pierwsi, z Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczypospolitej pojawili się u stóp Matki Boskiej Kodeńskiej już o godz. 9. Następnie przez cały dzień kolejne pielgrzymki, głównie piesze, wychodzące z różnych podlaskich miejscowości, docierały do bazyliki nad Bugiem.

>>> Niezwykła historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej [MISYJNE DROGI]

Ważnym punktem pierwszego dnia kodeńskiego odpustu będzie suma odpustowa o godzinie 18, której będzie przewodniczył bp Piotr Sawczuk, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej. Potem odbędzie się procesja różańcowa z Bazyliki na Kalwarię, po której odprawiony zostanie Apel Maryjny Podlasia. Zaplanowano też czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę „Guadalupe” z Lublina.

Drugi dzień odpustu rozpocznie się już o północy 15 sierpnia. Wtedy na kalwaryjskim ołtarzu odprawiona zostanie maryjna pasterka. Następnie od samego rana celebrowane będą godzinki, korona do Bożego Miłosierdzia oraz odpustowe msze św.

Kodeń

fot. Misyjne Drogi

O 9:30 misjonarze sprawować będą Eucharystię dla Przyjaciół Misji. Na wspólną liturgię, której przewodniczył będzie prowincjał Zgromadzenia Oblatów MN – o. Paweł Zając OMI, zaproszeni zostali wszyscy misjonarze, którzy kiedykolwiek pracowali na misjach, szczególnie posługując na Madagaskarze czy w Kamerunie.  W wyjątkowej współdzielonej homilii podzielą się swoim misyjnym doświadczeniem m. in. ojcowie: Alojzy Chrószcz OMI pracujący w Kamerunie, Marek Modrzewski OMI czy Robert Koniczek OMI pracujący na Madagaskarze. 

Na godz. 12 zaplanowano główną mszę świętą odpustową, której przewodniczył będzie bp Kazimierz Gurda, pasterz diecezji siedleckiej. Odpust kodeński zakończy wieczorny różaniec w bazylice oraz – o 21 – Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu.

Kodeń

fot. Misyjne Drogi

Kodeń to wieś znajdująca się w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. Miejscowość położona jest nad doliną Bugu – po drugiej stronie rzeki jest już Białoruś. W 1511r. Kodeń stał się miastem, jednak w 1869 r. zdegradowano go do rangi wsi. W Kodniu znajduje się siedziba prowadzonej przez oblatów parafii św. Anny oraz prawosławnej parafii św. Michała Archanioła.

>>> Konno z Kodnia do Rzymu [MISYJNE DROGI]

W 1513 roku nadano ówczesnemu miastu Kodeń herb, ustanowiono też burmistrza i przywileje dla mieszczan. Zgodnie z legendą i w XVII wieku Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Papież nie zgodził się na wywiezienie obrazu do Polski. Dlatego Mikołaj ukradł malunek i 15 września 1631 roku przywiózł go do Kodnia. Złodziej przez pewien czas obłożony był ekskomuniką. Jednak obraz udało się pozostawić w bazylice św. Anny, którą wybudowano w latach 1629-1640. Legenda ta nie ma potwierdzenia w historycznych źródłach. W 1875 r., gdy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, barokowe wspaniałości ufundowane przez Konstancję Sapieżynę, w tym maryjny obraz, wywieziono na Jasną Górę.

W 1927 roku obraz uroczyście wraca do Kodnia, obecnie jest centralnym punktem głównego ołtarza bazyliki, którą opiekują się ojcowie oblaci. Od 1973 roku, decyzją papieża Pawła VI,  sanktuarium nosi godność bazyliki mniejszej. Historię obrazu i kodeńskiego sanktuarium można zgłębić oglądając film „Błogosławiona wina” z 2015 roku. Obraz wyreżyserowali: Przemysław Häuser i Przemysław Reichel.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze