fot. Michał Król / Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu

Kolejna edycja konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki: młodzi malują, dziergają, kręcą filmy czy teledyski

„Pomóż ocalić życie bezbronnemu” – to hasło 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, konkursu, na który w ciągu 20 lat uczestnicy nadesłali około 30 tysięcy prac konkursowych.

W różnych kategoriach: plastycznej, literackiej czy multimedialnej, a także w różnych kategoriach wiekowych (od 4. klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej). Młodzi ludzie malują, rysują, wycinają, dziergają, kręcą filmy czy teledyski. Powstają kolaże i gry komputerowe. Opowiadania, eseje i poruszające wiersze.

– Młodzi ludzie nie podchodzą bezrefleksyjnie do toczących się debat społecznych o aborcji czy o wspomaganym samobójstwie. W swoich pracach przedstawiają świat pełen wartości, w którego centrum stoi człowiek: często słaby, chory, po ludzku patrząc – zależny od innych. Uczestnicy konkursu pokazują nam, że miłość, szacunek i odpowiedzialność to klucze do budowania cywilizacji, choć oczywiście sami nie sięgają po tak patetyczne słowa. Mówią raczej, czasem jakby od niechcenia: „Przecież to oczywiste” – tak swoje doświadczenia z pracami konkursowymi opisuje Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizatora konkursu. – Prace konkursowe są na bardzo wysokim poziomie. Od kilku lat wydawane są w formie kalendarza ściennego.

Młodych specjalnie zachęcać nie trzeba. W ciągu 20 lat nadesłali około 30 tysięcy prac konkursowych. W różnych kategoriach: plastycznej, literackiej czy multimedialnej. I w różnych kategoriach wiekowych (od 4. klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły ponadpodstawowej). Młodzi ludzie malują, rysują, wycinają, dziergają, kręcą filmy czy teledyski. Powstają kolaże i gry komputerowe. Opowiadania, eseje i poruszające wiersze. 

>>> Ksiądz Jerzy Popiełuszko – błogosławiony znany na całym świecie

Chcę pisać o rzeczach ważnych

Chcę pisać o rzeczach ważnych – deklaruje Zuzanna Lambrecht, uczestniczka w kategorii literackiej. – Chcę robić to, w czym jestem dobra. A jeśli swoją pracą dam komuś do myślenia, to tym lepiej.

Bo prace konkursowe są nie tylko okazją do refleksji nad życiem dla uczestników. Są też tym niezbędnym momentem do zastanowienia nad sprawami, które w codziennym pędzie gdzieś z roku na rok nam coraz częściej się wymykają.

Kilka informacji praktycznych:

Ostateczny termin nadsyłania prac: 31 stycznia 2024 r.

Ogłoszenie wyników na stronie internetowej i Facebooku: 1 marca 2024 r.

Rozdanie nagród: Jasna Góra, 6 kwietnia 2024 r. 

Organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, ul. Krowoderska 24/6, 31–142 Kraków, tel. 12 421 08 43, e-mail: [email protected], www.konkurs.pro-life.pl

Regulamin i rejestracja na konkurs.pro-life.pl

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze