fot. youtube.com/DobaTV

Kolejne polskie diecezje decydują o kształcie „kolędy”

Biskupi kolejnych polskich diecezji wydali zalecenia dotyczące kształtu tradycyjnych, dorocznych odwiedzin duszpasterskich w domach parafian, czyli tzw. „kolędy”. Pod uwagę brano sytuację epidemiczną i zeszłoroczne doświadczenia.

W piątek, 10 grudnia o proponowanych rozwiązaniach poinformowały kurie diecezji kieleckiej, radomskiej i włocławskiej.

>>> Kolęda w formie hybrydowej

Diecezja radomska

Biskup Marek Solarczyk wydał wskazania dotyczące wizyty duszpasterskiej w parafiach w diecezji radomskiej. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, decyzję o formie przeprowadzenia kolędy pozostawiono proboszczom.

– Wobec zbliżającego się czasu, w którym duszpasterze w minionych latach odwiedzali wiernych z wizytą duszpasterską, pozostawiam księżom proboszczom podjęcie decyzji o formie przeprowadzenia „kolędy” w najbliższych tygodniach – czytamy we wskazaniach ordynariusza radomskiego.

Biskup dodaje, że „doświadczenia minionego roku przyniosły wiele dobrych praktyk duszpasterskich, dzięki którym kapłani mogli przyzywać mocy Bożego błogosławieństwa dla rodzin i dzięki wspólnej modlitwie umacniała się wspólnota parafialna”.

>>> Z kolędą wśród bezdomnych. Ksiądz z Lublina poszedł tam, gdzie nikt nie chodzi

Bp Solarczyk zobowiązał duszpasterzy, „aby każda z przyjętych form duszpasterskiej opieki była przeprowadzona z troską o duchowe dobro wiernych, z szacunkiem dla ich życiowego poświęcenia i zachowaniem obowiązujących wskazań sanitarnych”.

fot. PAP/Magdalena Gronek

Diecezja kielecka

Ocena sytuacji i rozsądek ze strony proboszczów mają decydować o przebiegu wizyty duszpasterskiej w parafiach diecezji kieleckiej. Zaleca się, aby księża proboszczowie wyciągnęli wnioski z ubiegłorocznej kolędy i zestawili je tegorocznymi warunkami.

Rzecznik diecezji kieleckiej ks. dr Mirosław Cisowski informuje, że decyzję dostosowaną do warunków każdej parafii, podejmą księża proboszczowie, uwzględniając aktualne zasady epidemiczne.

– Podczas konferencji rejonowych padały na ten temat pytania i wyjaśniałem księżom, że to ich decyzja, ale wszystkich nas obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Nawet, jeśli zdecydują się przyjąć zaproszenie do któregoś z domów, należy zachować dystans, korzystać z maseczek i rozsądnie dysponować czasem wizyty duszpasterskiej – powiedział KAI ks. Cisowski.

Duchowny dodaje, że niektóre parafie na terenie Kielc już zdecydowały i organizują wizytę duszpasterską podobnie jak rok temu, to znaczy: tradycyjne wizyty w domach zastępuje wspólna modlitwa w świątyni.

>>> Domowa kolęda: tę modlitwę odmów w intencji swojej rodziny

W ubiegłym roku w zdecydowanej większości parafii mieszkańcy przychodzili na wspólną modlitwę do kościoła – na Mszę św. kolędową, według konkretnych ulic czy bloków. W innych miejscowościach księża jeździli po wioskach i błogosławili rodziny i domy na zewnątrz, tak było np. w Gorzkowie.

Rzecznik przypomina, że diecezja kielecka ma bardzo zróżnicowaną strukturę i inne warunki oraz oczekiwania są w Kielcach, a jeszcze inne w małych wioskach. Te realia należy wziąć pod uwagę przy organizacji kolędy. Najgorszym z możliwych rozwiązań byłaby, jak zaznacza, całkowita rezygnacja ze spotkania z wiernymi.

Fot. pexels.com

Diecezja włocławska

Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski wydał zarządzenie dotyczące tegorocznej wizyty kolędowej. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia, w diecezji włocławskiej kolęda będzie mogła odbyć się w jednej z trzech form wybranych przez księdza proboszcza.

Pierwsza forma to złożenie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach wiernych, którzy wcześniej o to poproszą.

>>> Nabożeństwo w kościele zamiast wizyty duszpasterskiej w domach

Tam, gdzie duszpasterz zrezygnuje z tradycyjnej formy odwiedzin, wiernych można zaprosić do kościoła na Mszę świętą dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej).

Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich form, czyli zorganizowanie Mszy św. dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii oraz udanie się do tych rodzin, które wyraźnie o to poproszą.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze