fot. Maciej Kluczka/misyjne drogi

Kolejni pielgrzymi docierają na Jasną Górę

Dziś na Jasną Górę pięć z dwunastu pielgrzymek pieszych reprezentowanych było tylko przez biskupów, kapłanów i kleryków – z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej, rzeszowskiej, sosnowieckiej i paulińskiej parafii we Vranovie nad Topľou na Słowacji.

To wielka modlitwa za lud i za nas, byśmy uczyli się od Maryi prawdziwej bliskości z Chrystusem – podkreślali duchowni. Kapłani ofiarowali modlitwę i trud także w intencji ustania pandemii, w duchu pokuty za profanowanie wartości, miejsc i przedmiotów kultu, prosili Boga o powrót wszystkich wiernych do świątyń i do uczestnictwa w Najświętszej Eucharystii.

fot. Maciej Kluczka


Bp Krzysztof Włodarczyk z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który też jako reprezentant diecezji szedł trzynaście dni, nazwał to pielgrzymowanie „Camino”. – Szliśmy z całym ekwipunkiem w plecaku, niosąc jeszcze intencje modlitewne, które wielką radością zabraliśmy – opowiadał biskup. – To morderczy czas, ale błogosławiony. Przed pielgrzymką przeczytałem „Opowieści pielgrzyma”, i ta nieustanna modlitwa Jezusowa była dla mnie motorem, niosła mnie. W tę modlitwę wkładałem wszystkie intencje ekspiacyjne i błagalne – opowiadał biskup. Główną była ta o powołania kapłańskie. Bp Włodarczyk podkreślił też wielka potrzebę modlitwy o ducha ewangelizacji, w intencji parafii, by były rzeczywiście wspólnotami, o wolność w sercach ludzi, „bo ten czas pandemii też troszeczkę sparaliżował życie, relacje, a jednocześnie zniechęcił do Kościoła, w sensie lęku. Trzeba więc prosić o wolność w sercach ludzi, o otwarcie na życie w relacji z Panem Bogiem” – wyjaśnił. Z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z biskupem Włodarczykiem wędrowało jeszcze trzech kapłanów.

Ks. Marcin Kościński zwrócił uwagę na mocny charakter pokutny i błagalny; wielu rodziców prosiło o modlitwę o wiarę dla dzieci, wiele dzieci prosiło o zgodę i trzeźwość w rodzinach. – Gdy tak szliśmy, z kilkunastokilogramowymi plecakami, całym pielgrzymkowym ekwipunkiem – wielu kierowców zatrzymywało się z propozycją podwiezienia – mówił o spotykanej życzliwości ks. Kościński. Diecezję drohiczyńską na pielgrzymim szlaku reprezentowała dwunastoosobowa delegacja kapłańsko-klerycka. Ks. Zenon Czumaj wyraził radość, że ciągłość pielgrzymowania z diecezji nie została przerwana. – Już od ponad 20 lat jest tak w naszej diecezji, że są pielgrzymi piesi i są pielgrzymi duchowi, w tym roku tylko się zmieniły proporcje, ale pielgrzymka tak samo się odbyła – stwierdził duchowny.

Fot. flickr/EpiskopatNews

– To było niesamowite doświadczenie – opowiadał z kolei ks. Daniel Drozd, który przeszedł w całości trasę pielgrzymki diecezji rzeszowskiej. Towarzyszyło mu jeszcze dwóch kapłanów, a pozostałych ponad dwudziestu szło sztafetowo. Rzeszowscy kapłani przeszli pątniczy szlak w ciszy, z modlitwą i z krzyżem w ręku. – Niektórzy witali nas ze łzami, niektórzy mówili, że przygnębiający widok, że sami księża idą, niektórzy z radością nas witali, niektórzy, muszę to powiedzieć, też przeklinali, tośmy im błogosławili – relacjonował ks. Drozd. Przyznał, ze tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy wymiar pielgrzymowania też w głąb siebie. – W czasie tych nietypowych rekolekcji w drodze Matka Boża zapraszała nas do bycia wyraźnym znakiem Chrystusa i Jego miłości we współczesnym skłóconym, obrażającym uczucia religijne świecie – podkreślił kapłan. Jeden odcinek drogi pokonał bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, wieloletni pieszy pielgrzym jasnogórski. – Taka skromna i ascetyczna pielgrzymka była trudniejsza niż poprzednie. Brakowało nam wiernych i bardziej dało się zauważyć nasze ograniczenia i słabości. Ważnym znakiem jest to, że to właśnie my kapłani jeszcze bardziej poznawaliśmy Eucharystię – powiedział bp Białogłowski.

>>> Koncert na Jasnej Górze: „Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

Także trasę pielgrzymkową diecezji sosnowieckiej przeszli tylko kapłani. Wieczorem wracali do domów i następnego dnia wracali na kolejny etap. Bp Grzegorz Kaszak ordynariusz sosnowiecki, który także przeszedł pielgrzymi szlak, podkreślił, że ta pielgrzymka była także wyrazem modlitewnej wdzięczności za warszawska wiktorię, Cud nad Wisłą sprzed stu lat.

Kapłańskie reprezentacje na Jasnej Górze witali przybyli do Częstochowy pielgrzymi duchowi. Kapłani-pielgrzymi podkreślali, że tegoroczne pielgrzymowanie to także wielka nauka tajemnicy Wieczernika, by w nim trwać, zostawiając strach i lęk, a napełniać się nadzieją, radością i odwagą.

Najstarsza Kaliska pielgrzymka

Przedstawiciele pielgrzymów 383. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 29. Diecezji Kaliskiej weszli na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. W pielgrzymowanie włączyli się przede wszystkim pielgrzymi duchowi. Kaliskich pątników witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który przybył z grupą rowerową. W tym roku pielgrzymka od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa ma charakter sztafetowy, a towarzyszy jej hasło „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Paweł Nowacki.

>>> W małych grupach, w sztafecie, duchowo – pielgrzymi docierają na Jasną Górę

fot. PAP/Waldemar Deska

600 km w nogach

Osiem osób dotarło w czwartek w 36. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Z powodu epidemii, organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników. Tym razem byli to wybrani przedstawiciele grup pielgrzymkowych. Większość z nich miała dziś rano w nogach ponad 600 kilometrów i 20 dni marszu. – Widzieliśmy też wielkie zaangażowanie parafii, do których przychodziliśmy – mówi dyrektor Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę ks. Karol Łabenda. – Otwartość, zwłaszcza księży proboszczów, którzy potrafili otworzyć plebanie oddając dosłownie swoje łóżko po to, żeby pielgrzym mógł się wyspać.

Kaplica Cudownego Obrazu, fot. Maciej Kluczka

Pielgrzymka w sanitarnym reżimie

Również dzisiaj na Jasną Górę weszła Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej. Tegoroczne hasło to słowa: „Wielka tajemnica wiary”. Pielgrzymka składała się z kilku grup: 32. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, 30. Pieszej Pielgrzymki z Konina i 30. Pieszej Pielgrzymki z Turku. Przed Szczytem Jasnej Góry utrudzonych pielgrzymów witał biskup włocławski Wiesław Mering. „Przynieśliście do Matki, to co mieliście w sercach najpiękniejszego” – mówił hierarcha do pielgrzymów.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się w rygorze sanitarnym. Każda z grup pielgrzymowała według ustalonych wcześniej zasad. I tak grupa z Włocławka wędrowała na Jasną Górę w stałym pięćdziesięcioosobowym składzie. Grupa z Konina pielgrzymowała sztafetowo – stałą jej część stanowiła dziesięcioosobowa ekipa służb pielgrzymkowych, codziennie zaś dołączało się na trasie 40 wcześniej zapisanych pątników. Grupa z Turku pielgrzymowała sztafetowo, codziennie w składzie pięćdziesięcioosobowym.W sumie wędrowało 373 pątników, 18 kapłanów, 3 kleryków i 2 siostry zakonne. W czasie 8 dni pielgrzymi pokonali 320 km. Nad przebiegiem pielgrzymki czuwał jej dyrektor – ks. Marek Molewski.

>>> Wejdź na drogę duchowej pielgrzymki

Kaszubi u Matki Bożej

Czwartkowe wejścia na Jasną Górę otworzyli pielgrzymi XXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej. Na miejscu byli wczesnym rankiem. W homilii  biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj akcentował, iż pójście na pielgrzymkę oznacza uczestniczenie w tym, „co jest piękne i żywe w Kościele”. Dwudziestoosobowe reprezentacje pątników z pięciu grup o 7 rano stanęły przed wałami jasnogórskimi. Wprowadzał ich idący również w pielgrzymce bp Okroj. Po wejściu do Kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi grup pieszych ze Świecia, Tczewa, Chojnic, Kociewia i Kaszub oraz pielgrzymi rowerowi z diecezji pelplińskiej uczestniczyli we Mszy św., którą wraz z biskupem celebrowali księża uczestniczący w pielgrzymce. W homilii bp Okroj stwierdził, że „pielgrzymka daje szansę otworzyć się na znaki, które pozwalają uniknąć różnorakich zniewoleń”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze