Komentarz do Ewangelii, 16 stycznia 2018

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z Ewangelii na dziś: „Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat pośród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze mówili do Niego: «Patrz, czemu oni czynią w szabat to, czego nie wolno?»” (Mk 2, 23-24). 


613 – t
o liczba przepisów żydowskich, których należy w judaizmie bezwzględnie przestrzegać. Określały bardzo dokładnie zasady życia. W szabat np. nie można przejść więcej niż około 800 metrów, nie można totalnie wykonywać żadnej pracy, nawet domowej.  U św. Marka uczniowie z Jezusem nie dość, że pokonali dłuższą drogę niż wskazują przepisy, idąc z miejscowości do miejscowości, do tego wykonywali pracę polegającą na zrywaniu i łuskaniu kłosów, łamiąc kolejny zakaz. Faryzeusze byli tym zgorszeni. Przez ustanawianie kolejnych przepisów religijnych Żydzi skupiali się na ich przestrzeganiu, zapominając o Bogu, dekalogu (10 przykazań), przykazaniach miłości (2 przykazania), roztropności i o tym, kto jest ważniejszy: człowiek czy zasady ustanowione przez ludzi.

Czasem możemy bardziej skupiać się na niejedzeniu słodyczy – czując dumę przed Bogiem, bo tak poświęcamy dla Niego, a będziemy mieli w sobie nienawiść do drugiego człowieka. Nie tędy droga.

Komentarz do Ewangelii, 16 stycznia 2018
4.5 (75%) 4 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze