Fot. Krzysztof Jamrozy OMI

Koncert „Benedyktyńskie Inspiracje Klasztoru na Świętym Krzyżu” [+WIDEO]

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w świętokrzyskim Sanktuarium miał miejsce koncert zatytułowany „Benedyktyńskie Inspiracje Klasztoru na Świętym Krzyżu”.

Wystąpiła w nim Schola Cantorum Kielcensis. Wybrane utwory muzyczne były przeplatane fragmentami „Dialogów” św. Grzegorza Wielkiego, opowiadającymi o życiu św. Benedykta. Występ artystów odbył się w ramach Mid Europe Early Music Festival promującego średniowieczną muzykę środkowej Europy.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze