fot. PAP/Andrzej Grygiel

Kopciuchy są już na Śląsku nielegalne. Za ich używanie grożą wysokie mandaty

Kopciuchy w województwie śląskim są już nielegalne. Chodzi o wszystkie piece na węgiel, które liczą sobie więcej niż 10 lat. Był czas na ich wymianę oraz dofinansowanie tej zmiany. Od początku roku za ich używanie grożą już wysokie mandaty.

140 tys. starych pieców węglowych powinno było zostać wymienionych w woj. śląskim do końca minionego roku. Teraz ich używanie jest nielegalne. Kto tego nie zrobił, musi liczyć się z grzywną nawet 5 tys. zł. – Kopciuchów ubywa, ale wszystko zależy od tego, czy antysmogowe przepisy będą egzekwowane – mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego. 1 stycznia weszły w życie kolejne zapisy uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Od tego roku nielegalne jest używanie pieców wyprodukowanych przed 2007 r. Według Polskiego Alarmu Smogowego tylko do końca 2021 r. wymienić należało ponad 140 tys. kopciuchów. W ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” w województwie śląskim złożono do tej pory ponad 62 tys. wniosków o dotację na łączną kwotę 800 mln zł.

>>> Czy będą nowe obostrzenia epidemiczne? Wicepremier Kaczyński odpowiada

fot. PAP/Grzegorz Momot

Smog zabija w Polsce 40-45 tys. osób rocznie. Co roku znika więc miasto wielkości Nysy, Świnoujścia, Mińska Mazowieckiego, Sieradza, Mikołowa. Trujący koktajl, w który zamienia się powietrze w sezonie grzewczym, jest efektem przynajmniej kilku czynników. To m.in. lata systemowych zaniedbań, czego skutkiem jest brak możliwości przyłączenia budynków do sieci gazowej i ciepłowniczej, kwestii ekonomicznych, które powodują, że wiele osób ogrzewa swoje domy słabej jakości węglem w przestarzałych piecach oraz złych przyzwyczajeń, takich jak palenia w kotłach śmieci, liści, mokrego drewna, plastików, mebli, a nawet opon.

>>> Kościół „z odzysku”

Śląskie należy do województw z najgorszym powietrzem w Polsce. Jeszcze w 2010 r. w Rybniku odnotowano 134 dni, gdy normy pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu zostały przekroczone. W roku ubiegłym było to już „zaledwie” 68 dni. Akceptowalna norma wynosi 35. Wystarczy kilka bezwietrznych i mroźnych dni, a cały region dusi się smogiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze