fot. PAP/EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY

Korea Płd. domaga się zawieszenia Korei Płn. w ONZ

Korea Południowa zażądała we wtorek zawieszenia „praw i przywilejów” Korei Północnej w ONZ oraz wykluczenia jej z Konferencji Rozbrojeniowej w następstwie zabójstwa w Malezji Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Wypowiadając się na forum Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, będącej wielostronnym, działającym w ramach ONZ forum negocjacji rozbrojeniowych, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Jun Biung Se wezwał do „wspólnych działań” przeciwko Pjongjangowi, w tym zawieszenia jego członkostwa w ONZ.

„Mogłoby to przyjąć formę zawieszenia w prawach i przywilejach członka ONZ, jak stanowi rezolucja nr 2321 Rady Bezpieczeństwa ONZ” – tłumaczył minister, wskazując, że użycie broni chemicznej do zabicia Kim Dzong Nama to poważne ostrzeżenie. Rezolucja ta została przyjęta pod koniec 2016 roku w reakcji na przeprowadzony we wrześniu ub.r. przez Pjongjang piąty test nuklearny.

Wezwanie Seulu nadeszło, gdy prokurator generalny Malezji ogłosił, że dwie kobiety zostaną oskarżone o zamordowanie 13 lutego na lotnisku w Kuala Lumpur Kim Dzong Nama, co zostało zaplanowane przez Pjongjang. Grozi za to kara śmierci. Obie – Indonezyjka Siti Aishah oraz Wietnamka Doan Thi Huong – zostały aresztowane krótko po ataku. Według Korei Płd. i USA zabójstwa dokonały dwie agentki wywiadu Korei Północnej, aresztowane kobiety twierdzą jednak, że były przekonane, iż biorą udział w żarcie typu „ukryta kamera”.

„Jeśli rząd w Malezji dojdzie do wniosku, że władze Korei Północnej stoją za tym czynem przestępczym, ważne jest, aby Konferencja Rozbrojeniowa postawiła sobie pytanie o jakość członkostwa Korei Północnej” – mówił szef południowokoreańskiego MSZ. Podkreślił, że „kraj, który łamie wszystkie zasady”, nie powinien zasiadać w Konferencji Rozbrojeniowej.

Kim Dzong Nam został zabity za pomocą gazu bojowego VX. Na twarzy zamordowanego wykryto ślady tego gazu, który jest bardziej trującą wersją paralityczno-drgawkowego sarinu. Według południowokoreańskich służb wywiadowczych rozkaz zabicia swego przyrodniego brata wydał Kim Dzong Un i taką próbę podjęto już w 2012 roku.

„Uważa się, że Korea Północna ma nie tylko gramy, ale tysiące ton broni chemicznej, w tym gazu VX, na terenie całego kraju (…) Niedawne zabójstwo jest sygnałem alarmowym dla nas wszystkich co do posiadania broni chemicznej przez Koreę Północną i jej zamiaru faktycznego jej użycia” – oświadczył szef południowokoreańskiej dyplomacji.

Jun Biung Se powiedział, że państwa członkowskie mogą powołać się na Konwencję o zakazie broni chemicznej, jako że użycie takich środków stanowi „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”. Malezja od 1993 r. jest stroną tej konwencji, zakazującej produkcji, transferu i wykorzystania broni chemicznej, ale nie jest nią Korea Północna.

Powołana w 1979 r. Konferencja Rozbrojeniowa to jedyne wielostronne forum zajmujące się negocjacjami w sprawach międzynarodowego rozbrojenia. W Konferencji uczestniczy 65 państw, a decyzje podejmowane są jednogłośnie.

Podczas Konferencji Rozbrojeniowej w 1992 r. opracowano Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC), a w 1996 r. Układ o powszechnym zakazie prób jądrowych (CNTBT). Do dnia dzisiejszego nie wszystkie kraje złożyły podpisy pod tymi dokumentami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze