Dzień Świecącej Gwiazdy w Korei Północnej, czyli 75. urodziny dyktatora Kima Jong II. Fot. PAP/EPA/KCNA EDITORIAL USE ONLY

Korea Płd. domaga się zawieszenia Korei Płn. w ONZ

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Korea Południowa zażądała we wtorek zawieszenia „praw i przywilejów” Korei Północnej w ONZ oraz wykluczenia jej z Konferencji Rozbrojeniowej w następstwie zabójstwa w Malezji Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Wypowiadając się na forum Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, będącej wielostronnym, działającym w ramach ONZ forum negocjacji rozbrojeniowych, minister spraw zagranicznych Korei Południowej Jun Biung Se wezwał do „wspólnych działań” przeciwko Pjongjangowi, w tym zawieszenia jego członkostwa w ONZ.

„Mogłoby to przyjąć formę zawieszenia w prawach i przywilejach członka ONZ, jak stanowi rezolucja nr 2321 Rady Bezpieczeństwa ONZ” – tłumaczył minister, wskazując, że użycie broni chemicznej do zabicia Kim Dzong Nama to poważne ostrzeżenie. Rezolucja ta została przyjęta pod koniec 2016 roku w reakcji na przeprowadzony we wrześniu ub.r. przez Pjongjang piąty test nuklearny.

Wezwanie Seulu nadeszło, gdy prokurator generalny Malezji ogłosił, że dwie kobiety zostaną oskarżone o zamordowanie 13 lutego na lotnisku w Kuala Lumpur Kim Dzong Nama, co zostało zaplanowane przez Pjongjang. Grozi za to kara śmierci. Obie – Indonezyjka Siti Aishah oraz Wietnamka Doan Thi Huong – zostały aresztowane krótko po ataku. Według Korei Płd. i USA zabójstwa dokonały dwie agentki wywiadu Korei Północnej, aresztowane kobiety twierdzą jednak, że były przekonane, iż biorą udział w żarcie typu „ukryta kamera”.

„Jeśli rząd w Malezji dojdzie do wniosku, że władze Korei Północnej stoją za tym czynem przestępczym, ważne jest, aby Konferencja Rozbrojeniowa postawiła sobie pytanie o jakość członkostwa Korei Północnej” – mówił szef południowokoreańskiego MSZ. Podkreślił, że „kraj, który łamie wszystkie zasady”, nie powinien zasiadać w Konferencji Rozbrojeniowej.

Kim Dzong Nam został zabity za pomocą gazu bojowego VX. Na twarzy zamordowanego wykryto ślady tego gazu, który jest bardziej trującą wersją paralityczno-drgawkowego sarinu. Według południowokoreańskich służb wywiadowczych rozkaz zabicia swego przyrodniego brata wydał Kim Dzong Un i taką próbę podjęto już w 2012 roku.

„Uważa się, że Korea Północna ma nie tylko gramy, ale tysiące ton broni chemicznej, w tym gazu VX, na terenie całego kraju (…) Niedawne zabójstwo jest sygnałem alarmowym dla nas wszystkich co do posiadania broni chemicznej przez Koreę Północną i jej zamiaru faktycznego jej użycia” – oświadczył szef południowokoreańskiej dyplomacji.

Jun Biung Se powiedział, że państwa członkowskie mogą powołać się na Konwencję o zakazie broni chemicznej, jako że użycie takich środków stanowi „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”. Malezja od 1993 r. jest stroną tej konwencji, zakazującej produkcji, transferu i wykorzystania broni chemicznej, ale nie jest nią Korea Północna.

Powołana w 1979 r. Konferencja Rozbrojeniowa to jedyne wielostronne forum zajmujące się negocjacjami w sprawach międzynarodowego rozbrojenia. W Konferencji uczestniczy 65 państw, a decyzje podejmowane są jednogłośnie.

Podczas Konferencji Rozbrojeniowej w 1992 r. opracowano Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC), a w 1996 r. Układ o powszechnym zakazie prób jądrowych (CNTBT). Do dnia dzisiejszego nie wszystkie kraje złożyły podpisy pod tymi dokumentami.

Korea Płd. domaga się zawieszenia Korei Płn. w ONZ
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze