Koronacja na Węgrzech
Z wiary we wstawiennictwo Matki Bożej możemy czerpać siłę i ideały do naszego odnowionego życia – powiedział dziś w bazylice św. Stefana w Budapeszcie prymas Węgier kard. Péter Erdő. Podczas Mszy św. ukoronowano kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości patronowali przewodniczący parlamentów obu krajów: marszałek Senatu Stanisław Karczewski i głowa Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér. |
|
Kardynał przypomniał na wstępie, że łaskami słynący obraz Matki Bożej Częstochowskiej należy „do szczególnego typu ikon maryjnych, zwanych Hodegetria”, czyli Maryi Wędrującej. Zwrócił uwagę, że „była to jedna z najbardziej ulubionych bizantyjskich ikon Madonny”, a pierwotny bizantyjski kult tego rodzaju ikony wiązał się z cudownym źródłem, przy którym – jak głosi podanie – za wstawiennictwem Maryi niewidomi doznawali uzdrowienia, a Ona była ich przewodniczką.
W kościele, wzniesionym w tym miejscu na polecenie cesarza Michała III w połowie IX wieku, który służył wiernym aż do zajęcia Konstantynopola przez Turków w 1453, przechowywano tę ikonę Matki Bożej, która stała się potem sztandarem wojennym całego cesarstwa. Później Jej obraz umieścili na swych chorągwiach także Węgrzy i wiele innych narodów chrześcijańskich.
Przywołał też zapiski węgierskich jezuitów Istvána Csetego i Mártona Szentiványiego z końca XVII wieku, wskazujące jednoznacznie na decydującą rolę Maryi w pokonaniu Turków pod Wiedniem. „Kult Matki Bożej sprawia, że sąsiednie narody łączą się w braterskie wspólnoty, a Jej pomoc również dzisiaj prowadzi nas po drogach pełnych wszelkich historycznych przeszkód i przeciwności” – wskazał kardynał. Zaapelował, aby mieć świadomość, że „kultura węgierska to nie jakaś niejasna pozostałość z przeszłości, ale jest to ta kultura, która dzięki ścisłemu związkowi z wiarą chrześcijańską osiągnęła taką postać, jaką dzisiaj widzimy”.
Prymas Węgier ukoronował następnie wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie Mszy św. Angelika Korszyńska-Górny odaśpiewała dawny węgierski hymn narodowy „Błogosławiona Dziewico Matko”, w którym wybrzmiała modlitwa w intencji narodu węgierskiego i polskiego. W liturgii udział wzięli m.in. uczestnicy spotkania młodych, Polacy i Węgrzy, którzy na placu przed bazyliką poprowadzili godzinny koncert uwielbieniowy, połączony z popularnym na Węgrzech tzw. Domem Tańca, czyli wspólnotowym tańcem opartym na motywach ludowych. Inicjatorką tego wydarzenia była rzeczniczka narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier, dr Halina Lászlóné Csúcs. Patronat nad koronacją objęli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Po Mszy Świętej ok. godz. 16.00 przed budapeszteńską Bazyliką rozpocznie się polsko-węgierskie spotkanie młodzieży. |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |