Kościół w Argentynie i Watykan otworzą archiwa na temat lat dyktatury

Kościół katolicki w Argentynie i Watykan otworzą swe archiwa dotyczące rządów dyktatury wojskowej w latach 1976-1983 – podano we wspólnej nocie Watykanu i Konferencji Episkopatu w Buenos Aires. Dostęp do dokumentów będą miały ofiary prześladowań i ich rodziny.

W wydanym we wtorek komunikacie poinformowano, że zakończył się podjęty na polecenie papieża Franciszka proces katalogowania i cyfryzacji materiałów, przechowywanych w archiwach Konferencji Episkopatu Argentyny, watykańskiego Sekretariatu Stanu i nuncjatury w Buenos Aires.

Jak wyjaśniono, na podstawie protokołu, który zostanie wkrótce opracowany, prawo wglądu do dokumentów będą mieli ludzie prześladowani przez reżim, najbliższe rodziny osób zaginionych i więzionych, a w przypadku duchownych – ich przełożeni.

Prace nad zbiorami archiwalnymi „przeprowadzono mając na sercu służbę na rzecz prawdy, sprawiedliwości i pokoju, w duchu kontynuacji otwartego dialogu” – głosi wspólny komunikat.

Na przełomie lat 70. i 80., gdy Argentyną rządził reżim Jorge Rafaela Videli, dochodziło do masowych aresztowań, tortur i zabijania tysięcy politycznych przeciwników oraz osób podejrzanych o wrogość wobec dyktatury. Wielu ludzi zmuszono też do emigracji. Dokładna liczba ofiar nie jest znana – podawane są liczby od 8 do 30 tysięcy.

W opublikowanej wkrótce po wyborze Franciszka książce „Lista Bergoglio” włoski dziennikarz Nello Scavo ujawnił, że w latach argentyńskiej dyktatury przyszły papież potajemnie pomagał prześladowanym i zagrożonym aresztowaniem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze