Warszawa: Sesja popularnonaukowa z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia 

28 października w Warszawie odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 60. Rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia. Przebiegnie ona pod hasłem „Aresztowanie i uwolnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w świetle nowych dokumentów”. 

Organizatorem sesji jest Archikonfraternia  Literacka i Kuria Metropolitarna Warszawska, a współorganizatorami Archidiecezjalne Centrum Informacji, Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Papieża Jana Pawła II, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i Warszawskie Metropolitarne Seminarium Duchowne. Patronatem objął ją marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.  

W konferencji weźmie udział kard. Kazimierz Nycz. O godzinie 11 w Sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ulicy Miodowej 17/19 w Warszawie konferencję poprowadzi Jan Pospieszalski, a podsumuje ją sam kard. K. Nycz.  

Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr hab. Paweł Skibiński, który opowie o aresztowaniu i uwięzieniu kard. Wyszyńskiego. O. dr Gabriel Bartoszewski przybliży temat owoców służby Prymasa Tysiąclecia w więzieniu, red. Marian P. Romaniuk podda analizie prasę watykańską z lat 1953-1956 występującą w obronie Prymasa Polski. Swój referat nt. inwigilacji Stefana Wyszyńskiego w zasobach archiwalnych IPN wygłosi prof. Jan Żaryn. Ponadto nie zabraknie projekcji filmu „Zawód: Prymas Polski”, o którym kilka słów powie Anna T. Pietraszek. 

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie został wyświęcony na kapłana 3 sierpnia 1924 r. Uzyskał stopień doktora po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych. 
 
Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. w zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą. W 1946 r., został mianowany biskupem, ordynariuszem lubelskim przez papieża Piusa XII, a dwa lata później arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski. 
 
12 stycznia 1953r. został kardynałem. Z powodu narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, osiem miesięcy po tej nominacji, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany w kilku miejscach w Polsce. W ostatnim z nich napisał tekst odnowionych Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wygłoszono je na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. Dwa miesiące później Prymas wrócił do Warszawy. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. Był też czynnym uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na jego pogrzeb przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. 

fot. Fronda.pl

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze