Kościół greckokatolicki: niedziela przebaczenia win

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzisiejsza niedziela w Kościele greckokatolickim nazywana jest niedzielą przebaczenia win lub seropustną. Jest to ostatni dzień przed Wielkim Postem, który grekokatolicy rozpoczną jutro.

Liturgia tego dnia nawiązuje do słów Pana Jezusa: „Jeśli przyniesiesz dar swój do ołtarza i wspomnisz, że brat ma coś przeciwko tobie, idź i najpierw się z nim pojednaj”. Oznacza to, ze wierni – zanim rozpoczną Wielki Post i przygotowania do Wielkanocy – mają się pojednać między sobą.

Zdjęcie: grekokatolicy na KUL-u, fot: Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

Z tego względu w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą.

Seropustna i mięsopustna niedziela
W tradycji niedziela ta nazywana jest również seropustną. Z kolei poprzednia – mięsopustną. Według tradycji od mięsopustnej obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a od seropustnej – od nabiału. Zgodnie ze zwyczajem w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, a dwie ostatnie niedziele przed Wielkim Postem mają być wprowadzeniem i przygotowaniem wiernych do tego okresu.

W jedności z papieżem
W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim, Wielki Post rozpocznie się jutro (w poniedziałek). Nie ma zwyczaju posypywania głów popiołem. W tym dniu obowiązuje post ścisły. W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych. Zamieszkują głównie Podkarpacie, Małopolskę, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie, Warmię oraz Warszawę. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Kościół greckokatolicki: niedziela przebaczenia win
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze