fot. cathopic/Fernando Nunes

Kościół katolicki 8 września obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki 8 września obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wprowadzenie go w 688 r. przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I. W Polsce obchodzone je pierwotnie pod nazwą Matki Bożej Siewnej. Przynoszono do kościoła ziarno przeznaczone na jesienny zasiew, aby zostało pobłogosławione.

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Wydarzenie to wspominają jedynie pisma apokryficzne, m.in Protoewangelia Jakuba czy Ewangelia Pseudo-Mateusza.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzeniu narodzin Maryi pochodzą z VI w. Wprowadzenie w 688 r. święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I.

>>> Gdzie narodziła się Maryja? [REPORTAŻ]

Na Wschodzie obchodzono je wcześniej, na co wskazują kazania patriarchy Konstantynopola św. Germanna I (zm. 732) i św. Jana Damasceńskiego (zm. 749). Z Jerozolimy, gdzie otaczano czcią figurkę Maryi jako małego dzieciątka, święto przeniesiono w VI w. do Konstantynopola, a następnie na Zachód.

Fot. cathopic/semlucas bianco

Pod koniec VIII w. w Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.

8 września, przypada 9 miesięcy po 8 grudnia, kiedy Kościół świętuje uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświetszej Maryi Panny.

>>> Litania na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzone było pierwotnie pod nazwą Matki Bożej Siewnej. Zgodnie z tradycją dopiero po obchodach można było zacząć orkę i siew niektórych zbóż. Chodziło o to, by Matka Boża pobłogosławiła ziarna tak, aby przyniosły obfite zbiory. Na Podhalu święto 8 września nazywano zitosiewną, ze względu na to, że w tym okresie rolnicy sieją żyto. W niektórych częściach kraju w święto Matki Bożej Siewnej urządzano dożynki.

Obecnie kult Maryi przedstawianej jako mała dziewczynka (Madonna Bambina) najbardziej rozpowszechnił się we Włoszech. Figurki Matki Bożej-Dzieciątka są w Forno Canavese, w Mercatello, w katedrze pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mediolanie i w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia świętych Bartłomieja Capitanio i Vincenta Gerosa – zgromadzenia potocznie nazywanego siostrami Dzieciątka Maryi.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze