Wprowadzenie nowego arcybiskupa do katedry w Manili. fot. EPA/AARON FAVILA / POOL

Kościół na Filipinach utworzył ruch monitorujący działania rządu

Konferencja Biskupów Katolickich Filipin zapowiedziała utworzenie ruchu, której zadaniem będzie zapewnienie odpowiedzialności politycznej sektora publicznego. Caritas, jako społeczne ramię Kościoła, będzie kierował inicjatywą o nazwie Simbayanihan, poinformowała 17 czerwca niemiecka agencja katolicka KNA cytując azjatycką UCAN. Szef krajowej Caritas bp Colin Bagaforo powiedział, że Simbayanihan będzie koncentrować się na monitorowaniu przejrzystości działań rządu.

Po wyborach należy zapewnić, „żeby wybrani politycy wypełnili to, co obiecali narodowi jako kandydaci”, stwierdził bp Bagaforo. Filipiny uchodzą za jeden z najbardziej skorumpowanych krajów Azji. W indeksie korupcji za 2021 rok sporządzonym przez Transparency International spadł o dwa miejsca i na liście 180 ocenianych krajów zajmuje 117 miejsce.
>>> Filipiny: mężczyźni chcą naśladować św. Józefa. Powstaje nowy ruch

Rodzina prezydenta-elekta Ferdinanda Marcosa juniora jest podejrzana o splądrowanie skarbu państwa na kwotę do dziesięciu miliardów dolarów amerykańskich w czasie dyktatury jego ojca, Ferdinanda Marcosa seniora w latach 1972-1986 i wywiezienie tych pieniędzy za granicę. Do niedawna Księga Rekordów Guinnessa określała to wydarzenie jako największą na świecie grabież państwa. Jednak na kilka miesięcy przed wyborem jego syna, Ferdinanda Marcosa juniora w maju, wpis o korupcji Marcosa zniknął. Według mediów filipińskich, jest to skutek wywartego nacisku.

>>> Filipiny: wspólnota oblacka stworzyła ekologiczną kaplicę adoracji [+GALERIA]

W kwietniu bp Bagaforo, zażądał od ówczesnego kandydata na prezydenta, Marcosa juniora, aby zapłacił miliardy zaległych podatków. W 1999 roku sąd nakazał rodzinie Marcosów zapłatę równowartości 405 mln euro z tytułu podatków od majątku Marcosa seniora. Od tamtej pory rodzina odmawia zapłaty. Według doniesień mediów, z czasem zaległości podatkowe wzrosły prawie dziesięciokrotnie z powodu odsetek i opłat za ponaglenia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze