Poznań

Powietrze
umiarkowane
Dzisiaj
14 zachmurzenie umiarkowane
Jutro
17 zachmurzenie duże
Pojutrze
20 zachmurzenie duże
Zostań Przyjacielem Misji
Jest nas: 43 673
Watykan koronawirus

fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Kościół w Polsce obliczu koronawirusa: odwołane pielgrzymki, rekolekcje i bierzmowania

Z powodu rosnącego zagrożenia epidemią koronawirusa instytucje kościelne w Polsce wystosowały odpowiednie zalecenia i podjęły decyzje dotyczące działań prewencyjnych. Z tego powodu odwoływane są wydarzenia gromadzące znaczną liczbę wiernych. 

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

 

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

  1. W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
  2. Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
  3. Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
  4. Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gniezno: odwołana pielgrzymka

Planowana w dniach 14 i 16 marca pielgrzymka maturzystów z archidiecezji gnieźnieńskiej na Jasną Górę została odwołana – poinformowała dziś Kuria Metropolitalna w Gnieźnie.

Poniżej komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie:

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, biorąc pod uwagę zarządzenia władz państwowych i samorządowych oraz uwzględniając fakt, iż wiele samorządów na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego już zawiesiło wszelkie wyjazdy szkolne, informujemy, że tegoroczna pielgrzymka maturzystów Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę mająca odbyć się w dniach 14 i 16 marca br. została odwołana. Jednocześnie prosimy katechetów uczących w klasach maturalnych o zorganizowanie w dogodnym miejscu i czasie Mszy Świętych w intencji maturzystów z aktem zawierzenia ich Matce Bożej Częstochowskiej.

Katedra, zabytki Wzgórza Lecha i muzeum zamknięte dla zwiedzających

Szanowni Państwo,

w trosce o bezpieczeństwo Turystów i Pielgrzymów, informujemy, że zwiedzanie Wzgórza Lecha nie będzie możliwe do dnia 25. marca 2020 r. Jeśli Minister Zdrowia ogłosi kolejne zalecenia okres ten, będzie stosownie wydłużony (lub skrócony). Zwiedzanie Wzgórza Lecha obejmuje: Katedrę w Gnieźnie, Drzwi Gnieźnieńskie, podziemia Katedry, wieżę oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej – oto treść komunikatu opublikowana przez dyrekcję muzeum.

Archidiecezja częstochowska: duszpasterze i katecheci zobowiązani do przestrzegania zasad ws. koronawirusa

„Zamknięcie szkół w praktyce oznacza konieczność odwołania lub przesunięcia na inny termin szkolnych rekolekcji wielkopostnych na terenie województwa łódzkiego. Dyrektorzy szkół z terenu tegoż województwa nie mogą bowiem zorganizować wspólnego wyjścia uczniów do kościoła, ani spotkania rekolekcyjnego na terenie szkoły” – brzmi komunikat częstochowskiej kurii.

Kuria apeluje o ścisłą współpracę katechetów i duszpasterzy z dyrektorami poszczególnych placówek oświatowych.

>>> Koronawirus w Polsce [11 marca 2020]

Tarnów: rezygnacja ze spotkań dla młodych i bierzmowania

W Tarnowie nie będzie diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, natomiast spotkanie dla animatorów zostanie przeniesione na inny termin. Do zmian doszło w związku z zagrożeniem koronawirusem i zalecaniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest za to apel o codzienną modlitwę.

– Zapraszamy do codziennej modlitwy w intencji chorych, tych, którzy się nimi opiekują i walczą z tym zagrożeniem. Prośmy Boga, by szybko je od nas odsunął, żebyśmy mogli się wkrótce spotkać. Każdego dnia o 19.00 łączmy się duchowo modląc się na różańcu w tych intencjach. Oddajmy to Jezusowi, Matce Bożej, prośmy o wstawiennictwo naszych patronów – bł. Karolinę i św. Stanisława Kostkę. Razem z nami będą modlili się słuchacze radia RDN – mówi ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży.

W związku z zagrożeniem powodowanym przez koronawirus oraz podjętymi decyzjami władz państwowych, w diecezji tarnowskiej zawieszone zostają bierzmowania.

Od jutra, uroczystości, podczas których młodzi przyjmowali sakrament bierzmowania nie odbędą się i tak będzie aż do odwołania. – Ponadto nie będą organizowane rekolekcje szkolne oraz wszelkiego rodzaju spotkania rejonowe czy dekanalne – informuje ks. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Toruń: zawieszenie rekolekcji szkolnych

Zawieszenie rekolekcji szkolnych nie należy traktować jako rezygnacji z ich prowadzenia. Po ustaniu kwarantanny, można je zorganizować w późniejszym terminie (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach, § 10.2).

Zachęca się również do podjęcia modlitwy w intencji chorych, służby zdrowia oraz tych wszystkich, którzy dążą do zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa – napisał w komunikacie ks. Mariusz Wojnowski, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Oświęcim-Brzezinka: zamiast Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu – transmisja ze studia radiowego

Planowaną na 14 marca Drogę Krzyżową w intencji trzeźwości narodu na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau organizatorzy postanowili odwołać, ze względy na zagrożenie epidemią koronawirusa. Zamiast modlitwy na terenie Miejsca Pamięci duszpasterstwo trzeźwości i parafia pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu zaproponowały uczestnictwo w nabożeństwie pasyjnym za pośrednictwem diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”.
W studio radiowym odczytane zostaną specjalne rozważania towarzyszące kolejnym stacjom Męki Pańskiej. Transmisja rozpocznie się w sobotę 14 marca o godz. 10.00. Link do słuchania w internecie: https://onlineradio.pl/aniol-beskidow/

Bielsko-Biała: Caritas diecezjalna zawiesza działalność dwóch swoich placówek

Jak poinformowała Caritas diecezji bielsko-żywieckiej z powodu sytuacji sanitarno-epidemiologicznej zawieszono do odwołania działalność Klubu Seniora „Pod Magnolią” w Bielsku-Białej oraz Jubileuszowego Centrum Caritas.

Zaznaczono w komunikacie, że przyjazd wszystkich grup rekolekcyjnych do Jubileuszowego Centrum zaplanowanych na najbliższy czas został odwołany.

Caritas poinformowała także, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Ogólnopolska Zbiórka żywności „Tak. Pomagam!”, planowana na 20-21 marca br., nie odbędzie się i zostanie zorganizowana „w innym dogodnym terminie”.

Łódź: prośba arcybiskupa o przełożenie rekolekcji

Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś zwrócił się z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji wielkopostnych na termin po ustaniu niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Na oficjalnej stronie archidiecezji we wtorek opublikowano komunikat podpisany przez księdza Marcina Wojtasika, przewodniczącego wydziału katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Ksiądz Wojtasik – w imieniu arcybiskupa Grzegorza Rysia – zwrócił się w nim z prośbą do proboszczów, by skontaktowali się z dyrektorami szkół na terenie swojej parafii w celu przełożenia rekolekcji na odpowiedni termin po ustaniu zagrożenia koronawirusem.

Poznań: komunikat wydziału katechetycznego

Dyrektor Referatu Katechatycznego Kurii metropolitarnej w Poznaniu, ks. dr Artur Filipiak napisał:

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, młodzieży oraz ich rodzin, jak i katechetów, w związku z działaniami podejmowanymi przez władze państwowe i samorządowe w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, informujemy:

  1. Do Niedzieli Palmowej (5 kwietnia 2020 r.) nie należy organizować rekolekcji szkolnych.
  2. Na okres dwóch tygodni zostają zawieszone wszystkie bierzmowania w parafiach.
  3. Zostają odwołane wielkopostne dni skupienia dla katechetów, które miały się odbyć w sobotę 14 marca 2020 r. w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu i w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach.
  4. Zostaje przesunięty finał konkursu wiedzy religijnej, który był planowany na 21 marca 2020 r. Nowy termin zostanie ustalony w zależności od rozwoju sytuacji.
  5. Zostaje odwołana pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę, która miała się odbyć 28 marca 2020 r.
  6. Do odwołania zostają zawieszone wszystkie spotkania metodyczne z doradcami nauki religii w dekanatach.

Lublin: komunikat biskupa Nitkiewicza

W związku z zagrożeniem epidemią wywołaną koronawirusem oraz zaleceniami ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 marca br., którego wprowadzenie w życie rekomenduję i zarządzam jednocześnie, co następuje: księża proboszczowie i rektorzy kościołów mają zwiększyć, w miarę możliwości i potrzeb, liczbę Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dotyczy to również Nabożeństwa Drogi Krzyżowej, podczas której trzeba wystrzegać się takich praktyk pobożnościowych, jak np. całowanie krzyża” – czytamy w zarządzeniu.

Przy okazji celebracji liturgicznych oraz spełniając w inny sposób posługę duszpasterską, należy trzymać się ściśle obowiązujących przepisów prawa świeckiego, zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz organów władzy wszystkich szczebli, wykonujących swoje ustawowe zadania.

Obecna sytuacja nie zwalnia duszpasterzy z obowiązku troski o chorych, starszych i dzieci, którzy z racji na swoją sytuację oraz zagrożenie wirusem nie uczestniczą w życiu parafii.

Rzeszów: Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

1. Na dzień dzisiejszy w diecezji rzeszowskiej nie przewiduje się zamykania świątyń ani odwoływania Mszy świętych, nabożeństw i rekolekcji parafialnych, pogrzebów oraz innych zgromadzeń religijnych odbywających się w kościołach, kaplicach, na cmentarzach lub w budynkach kościelnych. Nadal normalnie będą działać instytucje diecezjalne – kuria i sąd biskupi.

2. Osoby starsze, chore oraz mające z różnych przyczyn osłabioną odporność organizmu, powinny zachować szczególną ostrożność i bez potrzeby nie narażać swojego zdrowia na niebezpieczeństwo. Zachęca się te osoby do pozostania w domach i śledzenia transmisji Mszy świętych w środkach społecznego przekazu, m.in. Mszy świętej z katedry rzeszowskiej transmitowanej przez Katolickie Radio Via w każdą niedzielę o godz. 9.00.

3. Uczestników nabożeństw prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

4. Zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju przyjmowania Komunii świętej do ust. Jeżeli jednak wierni z obawy przed zarażeniem będą chcieli przyjąć Komunię świętą na rękę należy jej udzielić w takiej formie. W takim przypadku proszę, aby wiernych pouczyć, że Komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Komunię świętą do ust – w żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza.

5. Jeśli chodzi o rekolekcje szkolne, wiążące są decyzje podejmowane przez dyrektorów placówek lub organy prowadzące szkoły.

6. Prosimy wiernych o przestrzeganie zaleceń odpowiednich służb rządowych, samorządowych, medycznych i sanitarnych.

7. Wszystkich prosimy o zachowanie spokoju i nie uleganie panice. Zachęcamy wszystkich diecezjan do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz do modlitwy o wygaśniecie epidemii słowami suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Katowice: zawieszenie rekolekcji szkolnych

„W związku z decyzją Rządu o zawieszeniu zajęć dydaktycznych w szkołach od dnia 12 marca, zawieszeniu w analogicznym okresie ulegają wszystkie rekolekcje szkolne organizowane na terenie parafii, szkół lub innych placówek kulturalnych” – czytamy w komunikacie przesłanym przez ks. dr hab. Romana Buchtę, Dyrektora Wydziału Katechetycznego.

Przypomnijmy, w środę podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu placówek oświatowych oraz instytucji kultury. Zawieszenie działalności zostało ogłoszone na okres od 12 do 25 marca. Jednocześnie minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by nie traktować tego czasu, jak dodatkowych ferii, lecz kwarantannę. W związku z tym najlepiej pozostać w domu, unikając skupisk ludzkich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze