Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kościoły wschodnie: Dzień Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W chrześcijańskich kościołach wschodnich przypada dzisiaj Dzień Wszystkich Świętych. W kalendarzu liturgicznym obrządków wschodnich dzień ten ma ruchomą datę, przypada w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Na cmentarzach odprawiana jest panachyda – specjalne nabożeństwo żałobne.

W kościele rzymskokatolickim Uroczystość Wszystkich Świętych ma stałą datę i przypada co roku 1 listopada. W obrządkach wschodnich Dzień Wszystkich Świętych zależy jest od daty Wielkanocy – obchodzi się go w niedzielę przypadającą po Zesłaniu Ducha Świętego, w tym roku przypada ona dzisiaj – 23 czerwca.

W Dniu Wszystkich Świętych wierni kościołów wschodnich uczestniczą na cmentarzach w specjalnych nabożeństwach żałobnych. Panachyda stanowi odpowiednik katolickiego requiem. Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z Dnia Wszystkich Świętych w Przemyślu. Panachyda odbyła się tam na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym. Wierni – grekokatolicy – przybyli na tę nekropolię w procesji, która wyszła z katedry obrządku greckokatolickiego. W liturgii uczestniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita warszawsko-przemyski.

Galeria (9 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze