Zdjęcie polgądowe, Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Kościoły namawiają do działań na rzecz pokoju na Kaukazie

Zrzeszająca chrześcijańskie wspólnoty niekatolickie naszego kontynentu Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) wyraziła głębokie zaniepokojenie wznowionym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem, który rozpoczął się 12 września. Uważnie śledzi rozwój wydarzeń i wezwała Unię Europejską oraz wspólnotę międzynarodową do podjęcia niezbędnych kroków w celu zaprowadzenia pokoju.

KEK zwróciła się do Unii Europejskiej o „zapobieżenie dalszej eskalacji i przywrócenie zawieszenia broni sprzyjającego poszukiwaniu trwałego pokoju w interesie dobrobytu ludzi oraz ochrony i korzystania z praw człowieka i wolności niezbędnych dla dobrobytu wszystkich wspólnot etnicznych i religijnych oraz wszystkich ludzi żyjących w regionie” – czytamy w liście KEK do Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

>>> Przejechał na wózku Polskę, by dotknąć krzyża na Giewoncie [ROZMOWA]

KEK zwróciła się również do UE o „zaangażowanie i zachęcanie wspólnot religijnych w obu krajach, by rozwijały silniejszy dialog międzyreligijny i międzykulturowy między sobą, budując wspierające programy finansowania w ramach Partnerstwa Wschodniego UE”. Podkreśliła konieczność zaangażowania wspólnot religijnych w proces poszukiwania trwałego pojednania, ponieważ mogą one wnieść przesłanie nadziei, wiary i miłości przy rozwiązywaniu podstawowych przyczyn wznowionej i wcześniejszej wrogości.

KEK i Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wystosowały następnie13 września wspólny apel o zaprzestanie działań wojennych między siłami azerskimi i ormiańskimi oraz wezwanie do dialogu w celu rozwiązania wielu dotychczas nierozwiązanych kwestii po konflikcie sprzed dwóch lat.

fot. EPA/Jorge Torres

„Zaledwie kilka dni temu XI Zgromadzenie Światowej Rady Kościołów wyraziło zaniepokojenie nierozwiązaną sytuacją po wojnie w Górskim Karabachu w 2020 r. i wezwało m.in. do znaczącego dialogu na rzecz sprawiedliwego i pokojowego rozwiązania tego konfliktu w ramach Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie” – czytamy we wspólnym komunikacie. Wzywano Grupę Mińską Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i wszystkich członków społeczności międzynarodowej do zachęcania, wspierania i ułatwiania znaczącego dialogu na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie.

We wspólnym liście do przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, KEK i ŚRK podkreśliły, że „w ostatnich dniach rzeczywiście wybuchł nowy konflikt, w którym zginęło już ponad 100 osób. Co więcej, ta odnowiona przemoc zbrojna grozi dalszą eskalacją i jeszcze większą śmiercią i zniszczeniem”. Zaznaczono, że chociaż 31 sierpnia 2022 roku premier Armenii i prezydent Azerbejdżanu spotkali się w Brukseli, aby omówić perspektywy kompleksowego traktatu pokojowego, to jednak obecnie Azerbejdżan dąży, aby Armenia przyjęła ugodę na jego warunkach.

>>> Papież: z nikim nie wykluczam dialogu, także z „agresorem”

Światowa Rada Kościołów i Konferencja Kościołów Europejskich zaapelowały do ministra Raua, aby zrobił „wszystko, co w jego mocy, żeby zapobiec takiemu cynicznemu nadużyciu obecnej sytuacji geopolitycznej, aby uniknąć dalszej eskalacji i promować szybszy i skuteczniejszy postęp w kierunku sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie”.

Ostatnie starcia były najgorszą eskalacją napięć między dwoma krajami od czasu wojny o Górski Karabach w 2020 roku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze