Koszalin: 60 świeckich otrzymało posługi w Kościele
Bp Krzysztof Zadarko pobłogosławił 60 diecezjan do posług w Kościele: szafarzy, lektorów i animatorów katechezy parafialnej. To zwieńczenie kolejnej edycji Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich.
Weekend formacyjny miał miejsce w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, a zwieńczyła go 7 maja Msza św. w kaplicy ośrodka, podczas której 60 osób przyjęło z rąk bp. Krzysztofa Zadarki posługi w Kościele – 18 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, 31 lektorów i 11 animatorów katechezy parafialnej.
>>> Doświadczenie podmiotowości w Kościele
Podmiotowość osoby świeckiej w Kościele
W kontraście do malejącej liczby powołań kapłańskich bp Zadarko na początku liturgii podkreślił znaczenie laikatu w Kościele, a szczególnie zaangażowanie tych świeckich, którzy decydują się wspierać kapłanów w różnych zadaniach w parafiach. W homilii podkreślił wagę osobistego świadectwa wiary w ich pełnieniu.
– Dajecie siebie do dyspozycji Kościołowi, żeby przez waszą posługę – czytanie Pisma św. na liturgii, niesienie Komunii św. do tych, którzy będą jej potrzebować oraz umiejętność wyjaśniania prawd wiary poprzez katechezę – otwierać ludziom oczy, serca i umysły na to, jak mogą właściwie przeżywać swoją obecność w Kościele – powiedział do zgromadzonych biskup.
Ks. Dariusz Wypych, odpowiedzialny za Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich, widzi w ustanowionych posługach zastrzyk nowych sił dla parafii. – Towarzyszy mi dzisiaj słowo „radość”, ponieważ właśnie wchodzi kolejny powiew zaangażowania ludzi świeckich w żywym Kościele koszalińsko-kołobrzeskim – stwierdził. Jak dodał, osoby skierowane przez proboszczów przygotowywały się w studium do nowych zadań ze świadomością, że rzeczywiście je podejmą, co przekładało się na praktyczne podejście do formacji. Duszpasterz zauważa nadto pozytywną zmianę w mentalności zarówno kapłanów, jak i wiernych, polegającą na dostrzeżeniu istotnej roli tych drugich w Kościele.
– Wspólnym mianownikiem formacji osób świeckich w naszym studium jest podmiotowość osoby świeckiej, która nie musi stać z boku, ale może aktywnie angażować się w życie parafii – stwierdził.
Tomasz Kurek z Kretomina zauważył, że po pandemii wierni wracają do jego parafialnego kościoła pw. św. Trójcy. Przystał wtedy na zaproszenie proboszcza, by podjąć się zadania lektora i jednocześnie formować się w tym kierunku w studium. – Zrozumiałem, że czytając słowo Boże staję się odpowiedzialny za to wobec Boga i ludzi. To mnie dyscyplinuje i mobilizuje do tego, żebym lepiej przygotowywał się do tej posługi. Ale też, żebym sam zrozumiał, co czytam – po to, by tekst zachował swoje właściwe znaczenie.
W programie Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich znajdują się podstawowe zagadnienia dotyczące Pisma Świętego, prawd wiary, zasad życia moralnego, duchowości, liturgii, powołania i misji świeckich w Kościele, a także komunikacji. Poszczególne zajęcia, również w formie warsztatowej, prowadzą specjaliści. Oprócz tego, w programie formacyjnym znajdują się: Eucharystia, czas na wspólną i osobistą modlitwę oraz możliwość spotkań i rozmów z innymi uczestnikami. Studium przygotowuje lektorów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., akolitów, animatorów katechezy parafialnej, członków parafialnych zespołów synodalnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |