fot. EPA

Kraje północnej Europy znoszą covidowe obostrzenia

Pomimo stosunkowo wysokiej liczby zakażeń koronawirusem, władze Szwecji i Finlandii zdecydowały o zniesieniu obostrzeń covidowych. Wcześniej podobną decyzję podjęły Norwegia i Dania.

W środę 2 lutego w Szwecji odnotowano ponad 39 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Mimo to premier Magdalena Andersson ogłosiła, że od środy (9 lutego) w kraju zniesione zostaną niemal wszystkie pandemiczne obostrzenia. „Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień” – powiedziała szefowa szwedzkiego rządu. Dodała, że „pandemia się jeszcze nie skończyła, ale wkraczamy w jej nową fazę”. Wkrótce przestaną więc obowiązywać m.in. certyfikaty covidowe oraz limity osób w miejscach publicznych. Szwedzi nie będą już też musieli pracować zdalnie. Pozostanie jedynie zalecenie pozostania w domu w sytuacji wystąpienia objawów chorobowych.

Helsinki, protest przeciwników obostrzeń przed fińskim parlamentem, fot. EPA/KIMMO BRANDT

Finlandia

Na podobny krok zdecydowała się premier Finlandii Sanna Marin. Zapowiedziała, że od 14 lutego restrykcje pandemiczne będą stopniowo wygaszane. Od tego dnia restauracje będą mogły być ponownie otwarte do północy, a ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych przestaną obowiązywać. Przez dwa tygodnie rząd zamierza monitorować sytuację, aby ewentualnie móc znieść wszystkie restrykcje na początku marca. Wtedy – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – przestanie obowiązywać certyfikat covidowy podczas wydarzeń masowych. 

>>> Włochy: zaszczepieni uczniowie nie będą już wysyłani na zdalne nauczanie

fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV

Według premier Marin liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 zaczęła spadać. W przypadku Szwecji jest podobnie – wariant Omikron okazał się być mniej dotkliwy dla systemu opieki zdrowotnej niż poprzednie mutacje koronawirusa. Oba kraje mogą się też pochwalić wysokim wskaźnikiem szczepień. W Szwecji w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest ponad 83% osób powyżej 12 roku życia, a trzecią dawkę przyjęła już połowa pełnoletnich Szwedów. Z kolei w Finlandii w pełni zaszczepionych jest ponad 74% obywateli.

Norwegia i Dania

Oprócz Szwecji i Finlandii na znoszenie obostrzeń zdecydowały się też Norwegia i Dania. Od 1 lutego zaszczepieni podróżni mogą wjechać do Norwegii bez obowiązkowego testu na koronawirusa. W kraju przestały obowiązywać limity osób na prywatnych zgromadzeniach oraz zalecenia dotyczące pracy zdalnej. Utrzymano natomiast zasadę zachowania jednego metra odstępu lub zasłaniania ust i nosa. Ostateczne zniesienie wszystkich restrykcji planowane jest na 17 lutego. 

fot. unsplash, Adam Nieścioruk

„Biorąc pod uwagę wszystko to, co dzisiaj wiemy, słuszne jest zniesienie środków kontroli z małymi wyjątkami” – stwierdził norweski premier Jonas Gahr Store, odnosząc się do wyników badań, zgodnie z którymi dominujący wariant Omikron rzadziej poważnie zagraża zdrowiu.  Podkreślił też znaczenie wysokiego poziomu zaszczepienia w społeczeństwie. Obecnie w pełni zaszczepionych jest ponad 73% Norwegów.

Z kolei Duńczycy mogą ponownie odwiedzać nocne kluby, a w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w transporcie publicznym, nie obowiązuje już noszenie maseczek. Zniesiono też limity osób, które mogą przebywać w restauracjach, kinach i na imprezach sportowych.  Nie trzeba też okazywać certyfikatu covidowego i dotyczy to również osób zaszczepionych wjeżdżających do kraju. Duńskie władze zdecydowały się na taki krok pomimo rekordowej liczby zakażeń koronawirusem – 24 stycznia odnotowano ich ponad 57 tys. W Danii jednak już ponad 81 proc. obywateli jest w pełni zaszczepionych na COVID-19.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze