Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji
„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” – podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył on mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych.
W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie. Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.
>>> Elżbieta Polkowska (Misyjne Apostolstwo Chorych): nie mając nic, możemy dać wszystko [ROZMOWA]
Ks. Bartoszek w kazaniu przywołał Jana Pawła II, który mówił o tym, że chorzy są skarbem Kościoła. Przypomniał, że idea zaangażowania chorych w misyjne dzieło Kościoła zrodziła się w holenderskim Bloemendaal, a jej inicjatorem był ks. Jakub Willenborg. W roku kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji (1925 r.), zorganizował on dla swoich chorych parafian dzień poświęcony misjom.
Jak zauważył kaznodzieja, to właśnie Willenborg podkreślał znaczenie Ducha Świętego w pocieszaniu cierpiących, bo, jak zauważył kapłan, nawet w codziennych drobnych pociechach, jak uśmiech czy list, można dostrzec Jego działanie. „Duch Święty przynosi radość, pokój i cierpliwość, ukazując jednocześnie prawdę o zjednoczeniu w cierpieniu z Chrystusem” – stwierdził redaktor naczelny „Apostolstwa Chorych”.
Duchowny zachęcił do modlitwy i ofiarowania cierpienia za powołania kapłańskie, podkreślając, że nawet wózek inwalidzki czy łóżko mogą stać się narzędziami ewangelizacji.
„Wózek inwalidzki, łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia. Terenami misyjnymi, o których mówili wcześniejsi papieże, stają się nasze środowiska, rodziny, parafie. Potrzebujemy jako księża i katecheci waszej modlitwy i waszego ofiarowania cierpienia Potrzebują tego wasi bliscy, dzieci, wnuki, choć może tego wprost nie komunikują. To naprawdę działa” – powiedział do uczestników pielgrzymki chorych.
Wskazał, że duchowe wsparcie i świadectwo wiary osób chorych mają ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty wiernych i przekazywania wiary przyszłym pokoleniom.
Po Eucharystii odmówiono nabożeństwo lourdzkie, a kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny pobłogosławił pielgrzymów Najświętszym Sakramentem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |