fot. pixabay

Kraków: fryzjerzy i makijażystki pomagają najuboższym

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Krakowie trwa 3. Światowy Dzień Ubogich, który archidiecezja krakowska obchodzi od 13 do 17 listopada. Główne wydarzenie odbywają się na Małym Rynku i w Bazylice Mariackiej. W Namiocie Spotkań, który na kilka dni stanął na Małym Rynku, wydawane są posiłki, prowadzone są warsztaty taneczne, fotograficzne, pisarskie, zajęcia świetlicowe oraz koncerty.

– Tutaj chodzi o spotkanie z drugim człowiekiem, nas krakowian, mieszkańców, turystów, ludzi ubogich, potrzebujących, bezdomnych. Każdy tutaj może poczuć się dobrze – mówi Julia Bromberek, rzecznik prasowa 3. ŚDU. – Spotkanie i budowanie relacji jest tutaj czymś najbardziej fundamentalnym i ważnym dla nas wszystkim – mówi o. Jacek Dubel CSsR. – Ten czas chcemy także przeżyć jako czas świętowania z ubogimi i dla ubogich – zaznacza redemptorysta.

>>> Abp Skworc: obowiązkiem Kościoła jest prowadzenie ludzi do spotkania

Obchody tegorocznego ŚDU pod hasłem „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps9, 18) znów cieszą się dużym zainteresowaniem osób ubogich, bezdomnych. – Dobrze, że tu jest tak normalnie, bo nie zawsze takiej normalności mogą doświadczyć osoby ubogie, takie jak ja – mówi mieszkaniec Krakowa, pan Jan.

fot. pixabay

– Na razie zjadłem śniadanie i pograłem w warcaby. Bardzo dobrze, że jest taka możliwość – dodaje. Osoby potrzebujące w przestrzeni namiotu mogą także skorzystać z porad specjalistów: pracowników socjalnych, przedstawicieli Urzędu Pracy czy prawników. – Mogłam skorzystać z porad, których na co dzień nie tak łatwo dostać, bo czasem nie wiadomo nawet dokąd iść – mówi pani Janina.

W Namiocie oraz w Bazylice Mariackiej codziennie odbywają się rekolekcje głoszone przez o. Wawrzyńca Jaworskiego OFM. – Jestem pierwszy raz, przyszedłem zachęcony przez franciszkanów. Teraz po Koronce i konferencji rozmawiam sobie przy stole z innymi, którzy tak jak ja, nie mają w życiu lekko – mówi p. Tadeusz, który na co dzień żyje na ulicy. – Takie inicjatywy na pewno są potrzebne. Dla niektórych może to być jedyna okazja spotkania z Bogiem o drugim człowiekiem w atmosferze życzliwości – podkreśla.

>>> Bp Szlachetka: w ubogich można spotkać oblicze samego Chrystusa

Przez cały czas trwania ŚDU udzielane są także porady lekarskie. Punkt pomocowy znajduje się przy ul. Siennej w budynku Arcybractwa Miłosierdzia. Tam lekarze, pielęgniarki, studenci Colegium Medicum i siostry zakonne opatrują rany, udzielają pomocy medycznej i diagnozują. W budynku można także skorzystać z pryszniców, które w ogrzewanym namiocie udostępnili żołnierze 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach.

Lekarz

fot. pixabay

– Z opieki w punkcie medycznym skorzystało przez dwa dni już prawie 200 osób. Do pryszniców cały czas mamy kolejkę – mówi Jakub Kwaśnik z Arcybractwa. – Cieszymy się, że trafiamy z tak potrzebną wielu osobom pomocą – podsumowuje.

Ponad 100 osób skorzystało z „Metamorfozy”, czyli usług fryzjerów i makijażystek.

– W kolejce widzimy nie tylko osoby bezdomne, żyjące na ulicy, ale także tych ubogich mieszkańców Krakowa – emerytów, rencistów, których nie stać na wizytę we fryzjerskim salonie. Widzimy szerokie spektrum korzystających z tego, co pokazuje ilu osobom ledwo starcza „do pierwszego” – zauważa Julia Bromberek.

Podsumowaniem obchodów będzie uroczysta Msza Święta w Bazylice Mariackiejo godzinie 13:00 celebrowana przez abpa Marka Jędraszewskiego oraz obiad w Namiocie Spotkań. Tego dnia wydanych będzie także ponad 1000 paczek żywnościowych oraz 1100 kompletów odzieży zimowej.

Zobacz także
Wasze komentarze