fot. Marcin Bielecki, PAP

Kraków: mimo pandemii koronawirusa ok tysiąca osób idzie w 40. Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej

Około tysiąca osób rozpoczęło w czwartek 40. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę. W homilii wygłoszonej z tej okazji metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że celem pielgrzymki jest duchowa przemiana, zaapelował też do piechurów o modlitwę o ustanie pandemii.

Z powodu pandemii koronawirusa liczba uczestników tegorocznego wydarzenia znacznie się zmniejszyła. Dla porównania rok temu w pielgrzymce szło 8,5 tys. osób. W tym roku księża w poszczególnych parafiach zachęcali osoby starsze do pozostania w domu, dlatego w tłumie piechurów dało się zauważyć głównie osoby młode.

Jak powiedział PAP rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski, pielgrzymka została podzielona na dziewięć wspólnot, a każda ze wspólnot liczy maksymalnie 150 osób. Wierni idą z maseczkami na twarzach, codziennie mają mieć mierzoną temperaturę ciała. Miejsca noclegowe i postojowe będą – zgodnie z zapowiedziami kurii – dezynfekowane. Pielgrzymi dojdą do Częstochowy 11 sierpnia.

>>> Oblaci pamiętają o peryferiach i kontynuują dzieło bł. Jana Beyzyma. Nowa kaplica na Madagaskarze [ZDJĘCIA]

„Celem tej pielgrzymki jest przemiana – przemiana każdej i każdego z was, ale też przemiana tych wszystkich, których spotkacie na swojej drodze jako świadkowie Chrystusowego przemienienia” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w katedrze wawelskiej na rozpoczęcie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

Metropolita poprosił pątników o zaniesienie na Jasną Górę dziękczynienia za św. Jana Pawła II Wielkiego w roku 100-lecia jego urodzin. Zaapelował też, aby prosili o ustanie pandemii, aby pamiętali w modlitwach o Kościele – o papieżu Franciszku i polskich biskupach; o ofiarach tragedii w Bejrucie; o ojczyźnie, aby „obroniła swoją chrześcijańską tożsamość, kształtowaną na naszej ziemi od ponad 1050 lat”.

pielgrzymka

cathopic

Zdaniem arcybiskupa potrzebna jest „modlitwa o to, abyśmy się obronili w obliczu agresywnych ataków ze strony ateistycznej ideologii, która chciałaby pozbawić nas naszej chrześcijańskiej tożsamości uderzając w najświętsze i najbardziej podstawowe struktury, bez których żadne społeczeństwo się nie ostoi – uderzając w instytucję małżeństwa i rodziny”.

Metropolita krakowski prosił pątników, aby modlili się również o „pojednanie i zgodę w sprawach zasadniczych dla naszego kraju budowanych na prawdzie o autentycznych wartościach i solidarności, która wykracza poza czysto prywatne, indywidualne interesy”.

>>> Kard. Nycz do pielgrzymów: bądźcie świadkami bożej miłości, dobroci i miłosierdzia

Arcybiskup zwrócił uwagę, że u początków Kościoła św. Piotr i św. Paweł prosili chrześcijan, żeby modlili się za rządzących. Metropolita zauważył, że dziś w Sejmie zaprzysiężony na drugą kadencję zostanie prezydent Andrzej Duda.

„Módlmy się o to, aby ten najwyższy urząd w państwie pan prezydent sprawował jako ten, któremu losy naszej ojczyzny leżą najbardziej na sercu; żeby go wspomagała boża łaska, gdy chodzi o trwanie przy polskiej, chrześcijańskiej tożsamości, przy obronie małżeństwa i rodziny, tak zagrożonych; by był rzecznikiem naszych spraw także na zewnątrz; by przez jego działalność, jako głowy państwa, udało się chociaż w części zasypać podziały, które są między Polakami” – powiedział arcybiskup i ocenił, że narodowa solidarność i modlitwa za rządzących jest „sprawą nas wszystkich, abyśmy jako kraj potrafili ostać się wobec wielkiego zalewu neopogaństwa, neomarksizmu, który chce wyrwać to, co najbardziej szlachetne z naszych serc”.

Pielgrzymi w ciągu jednego dnia pokonują ok. 25 km, chociaż bywają także odcinki dłuższe. Wszyscy mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami podąża karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi i samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju lub na miejsce noclegu. Bagaże pielgrzymów są przewożone na miejsce noclegu.

Tradycja Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wywodzi się z „Białego Marszu”, zorganizowanego przez krakowskich studentów 17 maja 1981 r. po zamachu na papieża Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze