Sanktuarium w Łagiewnikach, fot. flickr.com/EpiskopatNews

Kraków: obchody 20. rocznicy konsekracji bazyliki w Łagiewnikach

Od soboty do środy potrwają w Krakowie obchody 20. rocznicy konsekracji bazyliki w Łagiewnikach i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, nastąpi wówczas poświęcenie Dzwonów Nadziei, z których jeden trafi do Ukrainy, a drugi do Australii.

Do jubileuszu łagiewnickie sanktuarium i wierni na wszystkich kontynentach duchowo przygotowują się od około roku. Organizowane są rozważania aktu zawierzenia, nowenny. „Ludzie na całym świecie modlą się słowami aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i włączają się do wspólnych wydarzeń, które są przed nami” – powiedział na środowej konferencji prasowej kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Bielas.

>>> 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu

Dzwony Nadziei trafią do Ukrainy i Australii

Obchody rozpoczną się w sobotę i potrwają do środy. W tym czasie w Łagiewnikach organizowane będą m.in. czuwania modlitewne, prezentacje tematycznych filmów.

Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę. Wezmą w nich udział hierarchowie i wierni z całego świata. O godz. 10 odbędzie się msza pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Nastąpi także poświęcenie dwóch Dzwonów Nadziei, z których jeden trafi do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie, drugi do kościoła Bożego Miłosierdzia w Lower Chittering niedaleko Perth w zachodniej Australii.

Sanktuarium w Łagiewnikach, fot. flickr.com/EpiskopatNews

Inicjatywna Dzwonów Nadziei narodziła się w czasie pandemii. Dzwony są odlewane w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego. Po poświęceniu w Łagiewnikach jadą w miejsca kultu Bożego Miłosierdzia. Dotychczas trafiły na Filipiny, do Brazylii, na wyspy Samoa i Tonga, do USA, Ugandy, Australii.

Niedzielne uroczystości o godz. 10 będą transmitowane w TVP1 oraz na nowej stronie internetowej łagiewnickiego sanktuarium.

Na popołudnie, 16:30, zaplanowano koncert „Confido” w wykonaniu orkiestry symfonicznej sanktuarium i chóru Musica ex Anima. „Cieszymy się, że kult Bożego Miłosierdzia rozwija się także poprzez muzykę. Muzyka przekracza bariery słowa i języka, jest komunikatem, który dociera do każdego na świecie, jest też dobrą możliwością wyrażanie swojej pobożności. Koncert będzie, mam nadzieję, wielkim misterium o Bożym Miłosierdziu” – powiedział organista i dyrygent Krzysztof Michałek. Uczestnicy wydarzenia usłyszą kompozycje religijne w nowych aranżacjach, pojawią się też nawiązania do dzienniczka św. Faustyny.

Hasła nawiązujące do słów Jana Pawła II

Każdemu dniu obchodów przyświeca inne hasło, nawiązujące do słów papieża Polaka. Na sobotę – „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, na niedzielę – „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”, na poniedziałek – „Witaj królowo matko miłosierdzia”, na wtorek – „Szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia”, na środę – „Przybyłem do Łagiewnik, aby konsekrować tę świątynię”.

W dniu dokładnej rocznicy, 17 sierpnia (środa), w bazylice odbywać się będą msze pod przewodnictwem polskich i zagranicznych hierarchów. O godz. 18 nabożeństwo poprowadzi abp Marek Jędraszewski.

Jan Paweł II w Krakowie – Łagiewnikach, 17.08.2002, fot. PAP/ Tomasz Gzell

17 sierpnia 2002 r., podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł konsekrował bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Na zakończenie homilii papież wypowiedział słowa, które stały się modlitwą dla wielu wiernych, ze znanym fragmentem: „Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata!”

Łagiewnickie sanktuarium jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego, związanego z działalnością św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Pod koniec XIX w. w Łagiewnikach powstał klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Tu żyła i zmarła św. Faustyna Kowalska. To według jej objawień Adolf Hyła namalował obraz „Jezu, ufam Tobie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze