Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: odrestaurowano ołtarz główny w dominikańskiej bazylice [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Pierwotną, jasną kolorystykę przywrócono ołtarzowi w bazylice św. Trójcy w Krakowie w efekcie trwających od 1,5 roku prac konserwatorskich w dominikańskiej świątyni. Remont dominikańskiego kościoła ma potrwać do 2020 r.

– Długo czekaliśmy, aż opadnie zasłona, która przez ponad rok przesłaniała nam widok ołtarza w starej malaturze. Byliśmy ciekawi, oczywiście wiedzieliśmy, że kolorystyka się zmieni, ale do końca trudno było ocenić, jaki będzie efekt – mówił podczas prezentacji odnowionego ołtarza przeor krakowskiego klasztoru dominikanów o. Piotr Ciuba OP. Przyznał, że obawiał się efektów, ale jest zadowolony. Jak ocenił, ołtarz prezentuje się dobrze.

>>>Gospodarz na Lednicy [ROZMOWA]

Ołtarz powstał w 2. połowie XIX w., według projektu przeora o. Mariano Pavoniego, ściągniętego z Włoch do odbudowy klasztoru i kościoła po pożarze z 1850 roku. Ma rozmiar 26 m wysokości i 11 m szerokości i jest wykonany w stylistyce neogotyckiej.

>>>Dominikanie mają nowego generała

Fot. PAP/Łukasz GągulskiW centralnej części ołtarza znajduje się wizerunek Trójcy Świętej, po obu jego stronach umieszczone są figury świętych Piotra i Pawła, a za nimi, w niszach, postaci czterech Ewangelistów. W ołtarzu są także rzeźby przedstawiające doktorów Kościoła i świętych dominikańskich.

>>>Franciszek mianował biskupa. Sostał nim dominikanin

Konserwację ołtarza prowadziły dwa zespoły: Macieja i Anety Filip (drewno i malarstwo) oraz dr Bożeny Opiłło (kamień). W sumie uczestniczyło w pracach ok. 40 osób w świątyni i w pracowniach konserwatorskich.

Maciej Filip podkreślał, że konserwacja ołtarza była dużym wyzwaniem ze względu na jego wielkość. Sama budowa rusztowań trwała 2 miesiące. – Przed rozpoczęciem prac elementy obecnie jasne były brązowe. Jedną z zasad jest, że – jeżeli to tylko możliwe – wracamy do pierwotnego wyglądu. W tym wypadku uznano, że warto to zrobić. Wydaje się, że ołtarz na tym zyskał – ocenił konserwator.

Remont bazyliki św. Trójcy ma potrwać do 2020 r. Prace poprzedzają obchody jubileuszu 800-lecia przybycia pierwszych dominikanów do Polski, przypadające w 2022 r.

Galeria (9 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze