Kraków: Warsztaty Muzyki Niezwykłej skupiają wielu ludzi

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Blisko 350 osób z całej Polski, a także z zagranicy uczestniczy w Krakowie w Warsztatach Muzyki Niezwykłej. Wydarzenie trwające od 14 do 20 sierpnia organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Przybyli uczestniczą w zajęciach z chorału gregoriańskiego, emisji głosu, śpiewu wielogłosowego czy prowadzenia scholi. Odbywają się także lekcje mistrzowskie wokalne z Divną Ljubojević i organistowskie z Tomaszem Orlowem. Wśród szkolących znaleźli się m.in. Rafał Maciejewski, Anita Pyrek, Jakub Tomalak, Michał Sławecki, Piotr Pałka, Dawid Kusz OP czy Sławek Witkowski. „Bardzo ważne są dla mnie konsultacje indywidualne. Otrzymałam szereg wskazówek jak śpiewać i co istotne, zapewnienie, że powinnam dalej doskonalić swój głos. Dopełnieniem zajęć są katechezy, dzięki którym coraz bardziej uświadamiamy sobie, że muzyka liturgiczna to nie tylko śpiew, ale przede wszystkim wychwalanie Boga” – przyznaje Agata z Warszawy.

Dzień jak co dzień. Prawda?

Opublikowany przez Warsztaty Muzyki Niezwykłej na 16 sierpnia 2017

 

„Nie zajmuje się muzyką sakralną w sensie zawodowym, ale podczas pierwszych takich warsztatów się nią zachwyciłem. Ludzki głos jest fascynujący, zwłaszcza w przypadku śpiewu wielogłosowego. Jeśli dodamy do tego technikę, treść i tradycję, które tu zgłębiamy, otrzymujemy wyjątkowe doświadczenie, które prowadzi do Boga” – dodaje z kolei Sylwester z Krakowa. Organizatorzy zaznaczają, że warto podejmować starania, aby muzyka liturgiczna była lepiej poznawana i coraz bardziej zrozumiała dla wiernych. „Ta muzyka jest niezwykła, bo poświęcona jest Panu Bogu, opowiada o Nim i dla Niego jest śpiewana. A uczenie jej różnorodności może bardzo pogłębić duchowość i pomóc na modlitwie” – mówi Michał Wsiołkowski z Fundacji.

Jak dodaje warsztaty nie mają być tylko sztuką dla sztuki. „Chcemy, by to, co nasi uczestnicy odkryją i doświadczą, przenieśli do swojej codzienności w parafiach, by tam właśnie rozwijać coraz bardziej piękno liturgii poprzez muzykę” – tłumaczy. W czwartej edycji wydarzenia znalazła się nowość – warsztatom towarzyszy po raz pierwszy Festiwal Muzyki Niezwykłej. Jest to cykl pięciu wieczornych koncertów europejskich sław sakralnej muzyki dawnej, który otwarty jest zarówno dla uczestników szkoleń, jak i wszystkich zainteresowanych. „Chcemy pokazać, że muzyka sakralna jest piękna i promować współczesne dzieła o wysokiej wartości kulturalnej” – wskazuje Wsiołkowski. Do tej pory krakowianie mogli usłyszeć zespół Alamire, Floripari & Perfugium, Graindealavoix i Linnamuusikud. Dziś o godzinie 20:30 w Bazylice św. Trójcy odbędzie się koncert wieńczący festiwal w wykonaniu Divny Ljubojević i zespołu Melódi, a także uczestników wokalnych lekcji mistrzowskich. Warsztaty Muzyki Niezwykłej patronatem honorowym objęli wojewoda małopolski, Piotr Ćwik oraz prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.

Praca wre! Dziękujemy Ojcom Franciszkanom za gościnę.

Opublikowany przez Warsztaty Muzyki Niezwykłej na 15 sierpnia 2017

 

Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi także Szkołę Kantorów.

Fot. facebook

Kraków: Warsztaty Muzyki Niezwykłej skupiają wielu ludzi
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze