fot. archimuzeum.pl

Kraków: wystawa ikon i warsztaty ikonopisarstwa – wkrótce w Muzeum Archidiecezjalnym

Ikony z lwowskiej szkoły pisania ikon „Radruż”, działającej przy Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, zostaną wkrótce pokazane w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Wystawie czasowej, zatytułowanej “A Słowo się stało Ciałem”, będą towarzyszyły warsztaty malowania ikon na szkle, na które można się już zapisywać.

Ikonopisarstwo na szkle to tradycyjne zjawisko artystyczne w wielu częściach Europy: Bawarii, Tyrolu, Szwajcarii, Rumunii, Galicji w Zachodniej Ukrainie. Tego typu ikony były szczególnie popularne w sztuce ludowej wymienionych regionów w drugiej połowie XIX i na początku XX w., a najczęściej używano ich jako ikony domowe na wsiach.

>>> Julia pisze ikony od 14. roku życia. Nie przeszkodziła jej nawet choroba [REPORTAŻ]

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do napisania własnej ikony pod okiem doświadczonego nauczyciela ze szkoły „Radruż”. Stawia sobie ona za cel naśladowanie dzieł dawnych ukraińskich mistrzów – tłumaczy ks. dr Jacek Kurzydło, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Fot. Archimuzeum.pl

Odnosząc się do swoistego fenomenu zainteresowania ikoną w Polsce i działalnością wielu warsztatów ikonopisarstwa, duchowny tłumaczy to zjawisko zafascynowaniem teologiczną głębią tych wizerunków.

>>> Ikony na fragmentach skrzynek po amunicji [GALERIA]

“Ikona pozwala twórcy wejść bardzo głęboko w duchowość. To istotne są nie tylko o kwestie artystyczne czy estetyczne, ale też wielka symbolika teologiczna” – powiedział KAI ks. Kurzydło. Dodał, że ów wymiar teologiczny jest czymś, co fascynuje, bowiem wprowadza tajemnicę, element misterium.

Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, takie jak drewniana ramka ze szkłem, farby i pędzle). Uczestnicy będą mogli doświadczyć procesu tworzenia świętego obrazu Matki Bożej lub Świętego i zabrania do domu dzieła sztuki stworzonego własnymi rękami.

Fot. archimuzeum.pl

Warsztaty są otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku czy zdolności malarskich. Pisanie ikony poprzedzi krótkie wprowadzenie artystyczno-historyczne, informacje dotyczące rysunku i malarstwa, wspólne rozważania nad ikoną w kontekście Adwentu poprzedzającego święta Bożego Narodzenia.

Warsztaty odbędą się w trzech terminach: 26.11.2022, 10.12.2022 oraz 11.12.202.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Muzeum pod adresem www.archimuzeum.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze