Kraków: zespół Aerosmith zagra w czerwcu jedyny koncert w Polsce

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Gwiazda amerykańskiego rocka zespół Aerosmith wystąpi 2 czerwca przyszłego roku w Tauron Arenie Kraków z jedynym koncertem w Polsce w ramach europejskiej trasy koncertowej. Według zapowiedzi muzyków trasa „Aero-Vederci Baby!” kończy działalność grupy.

Zespół uznawany za ikonę muzyki rockowej ogłosił w poniedziałek szczegóły przyszłorocznych planów koncertowych. Po zakończeniu serii koncertów w Ameryce Południowej muzycy powrócą po trzech latach do Europy, a także Izraela, Rosji i Gruzji. Zaczną 17 maja koncertem w Tel Awiwie, a następnie zagrają w 16 miastach, w tym 2 czerwca w Krakowie.

Częścią pożegnalnej trasy zatytułowanej „Aero-Vederci Baby” będą również największe letnie festiwale, takie jak Sweden Rock, francuski Hellfest i Download Festival w Donington w Wielkiej Brytanii.

Zespół Aerosmith powstał w 1970 roku w miejscowości Sunapee położonej o sto kilometrów od Bostonu. To właśnie tam gitarzysta Joe Perry spotkał wokalistę Stevena Tallarico (znanego później światu jako Steven Tyler). Muzycy przenieśli się do Bostonu i uzupełnili skład o basistę Toma Hamiltona, gitarzystę Brada Whitforda i perkusistę Joey’a Kramera. To właśnie ten ostatni wymyślił nazwę grupy Aerosmith.

Grupa zadebiutowała w styczniu 1973 albumem zatytułowanym po prostu „Aerosmith”. Kolejne płyty to m.in. „Toys in the Attic” i „Rocks”. Na przełomie lat 70. i 80., po odejściu z grupy Joe’ego Perry i Brada Whitforda oraz wypadku motocyklowym Tylera, zespół przechodził poważny kryzys.

Zmiany nastały dopiero pod koniec 1984 roku wraz z przyjściem nowego menedżera. Do zespołu wrócili Perry i Whitford; członkowie grupy zostali też wysłani do klinik odwykowych. Aerosmith przypomniał się światu płytą „Done With Mirrors”. Nagrany w 1987 roku album „Permanent Vacation” i o dwa lata późniejszy „Pump” stały się największymi komercyjnymi i artystycznymi sukcesami zespołu. Ostatnim albumem Aerosmith jest wydany w listopadzie 2012 roku „Music from Another Dimension!”.

Największe hity zespołu to wczesne „Dream On”, „Sweet Emotion”, „Toys In The Attic” i „Back In The Saddle”, przez „Walk This Way” z połowy lat 80. z udziałem raperów z Run DMC, po największe hity jak „Janie’s Got A Gun”, „Cryin’”, „Dude Looks Like A Lady”, „Love Is An Elevator” i „I Don’t Want To Miss A Thing”. 

foto. Wonker/flickr.com

Kraków: zespół Aerosmith zagra w czerwcu jedyny koncert w Polsce
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze