fot. youtube

Ks. Adam Piotr Bab nowym biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ks. Adam Bab, mianowany dziś biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, jest znanym duszpasterzem młodzieży, wikariuszem biskupim ds. młodzieży i proboszczem lubelskiej parafii św. Józefa. Biskup nominat na 45 lat i będzie najmłodszym polskim biskupem.

Urodził się 30 grudnia 1974 r. w Lublinie. Jest absolwentem II Liceum im. Jana Zamoyskiego w Lublinie.

W latach 1993-1999 odbywał formację w Seminarium Duchownym w Lublinie. Świecenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. W latach 1999-2000 był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia w Lublinie (kościół garnizonowy).

Następnie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, uzyskując w 2005 r. doktorat z katechetyki.

Podczas studiów specjalistycznych pełnił posługę duszpasterską w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży mieszczącym się wówczas przy kościele rektoralnym pw. Świętego Ducha w Lublinie.

>>> Biskup z Brooklynu pomógł choremu na ulicy. Zaraził się COVID-19 i… wyzdrowiał. „Nie żałowałem ani przez chwilę”

Od 2002 roku jest diecezjalnym koordynatorem pielgrzymek na Światowe Dni Młodzieży.

W latach 2005-2010 był rektorem kościoła Ducha Świętego w Kraśniku. W latach 2010-2014 proboszczem w Końskowoli i dekanalnym wizytatorem religii.

Od 2014 r. jest proboszczem parafii św. Józefa w Lublinie. Pełni jednocześnie funkcję wikariusza biskupiego ds. młodzieży.

Należy do Kolegium Konsultorów archidiecezji lubelskiej. Jest konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Zna język angielski.

Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki złożył biskupowi nominatowi życzenia. Publikujemy ich treść: 

Warszawa, dnia 22 maja 2020 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże biskupie Nominacie,

Z radością przyjąłem dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z informacją, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Czcigodnego Księdza biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski witam w gronie polskich biskupów. Nasz episkopat to 1050 lat wielkiej historii, która nierozerwalnie związana jest z historią naszej ojczyzny. To 1050 lat wierności Chrystusowi i depozytowi wiary. 1050 lat głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów świętych. 1050 lat jedności ze Stolicą Apostolską i Kościołem Powszechnym. 1050 lat służby Bogu i człowiekowi. 1050 lat bezcennego dziedzictwa kulturowego i wkładu w rozwój cywilizacji, nie tylko w Europie, ale poprzez działalność polskich misjonarzy – na całym świecie. To 1050 lat historii wielkich świętych – św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Andrzeja, św. Jadwigi, św. Jana Pawła II, ale to również 1050 lat ukrytej pięknej świętości niezliczonej rzeszy mężczyzn, kobiet, małżeństw, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego. To 1050 lat historii męczenników i wyznawców.

Przed Kościołem w Polsce stają nowe wyzwania. Potrzebujemy pasterzy odważnych i roztropnych, głęboko wierzących w działanie Ducha Świętego i jednocześnie mocno stąpających po ziemi. Pełnych miłości do Chrystusa i Kościoła oraz pełnych pasji w przepowiadaniu i szukaniu, tych, którzy pobłądzili na manowcach życia.

Zapewniam Waszą Ekscelencję o modlitwie całego Kościoła, który jest w Polsce, a życie i posługę Księdza biskupa powierzam wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Zobacz także
Wasze komentarze