fot. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Bawarska pielgrzymka na uroczystość Wniebowstąpienia [ZDJĘCIA]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wniebowstąpienie do nieba zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa to jedno z ważniejszych chrześcijańskich świąt. Obchodzone jest w 40-stym dniu od Zmartwychwstania Pańskiego (zawsze przypada w czwartek).

W Polsce w Kościele rzymskokatolickim uroczystość ta – zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, umożliwiającym przeniesienie święta na najbliższą niedzielę, w krajach, gdzie dzień ten nie jest ustawowo wolny od pracy – od 2004 r. obchodzona jest w VII Niedzielę Wielkanocną. Inaczej jest w Niemczech. U naszych sąsiadów, szczególnie w mocno katolickiej Bawarii, dzień ten jest wolny od pracy. Wierni pielgrzymują do kościoła Birkenstein w Fischbachau. Tam znajduje się sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowane zostało 1710 r. jako replika Świętego Domu we włoskim Loreto. Coroczna pielgrzymka w Dzień Wniebowstąpienia (Christi Himmelfahrt – niem) przyciąga pielgrzymów w tradycyjnych bawarskich strojach.

fot. EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS


W tym dniu tradycyjnie obchodzony jest w Niemczech również Dzień Ojca. W rzeczywistości jednak święto ma charakter chrześcijański. Dzień ten jest również wolny od pracy we wszystkich 16 krajach związkowych. W tym dniu dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły, a sklepy, biura i urzędy pozostają zamknięte.

>>> Co świętujemy w uroczystość Wniebowstąpienia?

Galeria (9 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze