fot. cathopic

Ks. Cisło: Kościół w miejscach kryzysów jest: domem, szpitalem, miejscem wytchnienia i pomocy

W 47 krajach wolność religijna jest bardziej naruszana i wzmogły się prześladowania na tle religijnym – wynika z raportu „Wolność religijna na świecie 2023” Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Ks. Waldemar Cisło koordynujący właśnie w Libanie akcję humanitarną podkreślił, że PKWP chce być głosem tych, którym się go zabiera.

Podczas konferencji prasowej ks. Paweł Antosiak poinformował, że dziś w Rzymie miała miejsce prezentacja raportu „Wolność religijna na świecie 2023” (Religious Freedom Worldwide 2023) Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

W ciągu ostatnich dwóch lat wolność religijna została naruszona w 61 krajach na całym świecie, a w 47 krajach sytuacja pogorszyła się. Prawie 4,9 miliarda ludzi, a zatem ponad 62 procent światowej populacji, żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej.

>>> PKWP w 2022 roku zrealizowała prawie 6000 projektów w 128 krajach

„Raport nie pokazuje optymistycznej sytuacji – ⅓ regionów świata dotknięta jest prześladowaniami na tle religijnym, głównie Afryka i Azja” – mówił ks. Antosiak, wskazując przykład Nikaragui, gdzie ma miejsce systemowe niszczenie Kościoła za stawanie w obronie najsłabszych.

Przedstawiciel PKWP w Polsce najwięcej dramatów i cierpienia w Afryce. „W Nigerii np. chrześcijanie stanowią niemal 46 proc. populacji, to 96 proc. władzy spoczywa w rękach muzułmanów. Chrześcijanie są zabijani i prześladowani” – mówił. Podkreślił także, że bezpośrednie zagrożenie życia najgroźniejszą formą prześladowań, czyli śmiercią, dotyka głównie chrześcijan: „W Nigerii chrześcijanie zabijani są przez ekstremistyczne grupy muzułmanów, zabijani są dorośli, a dzieci np. wcielane przymusowo do bojówek”. Wskazał także na Pakistan, gdzie dziewczynki, nawet w wieku 10 lat, są porywane i zmuszane do zawierania małżeństw ze starszymi muzułmanami. Zwrócił także uwagę na wojnę w Ukrainie, gdzie rosyjscy zbrodniarze dewastują kościoły, cerkwie i seminaria duchowne.

Ks. Waldemar Cisło podczas wizyty w obozie dla syryjskich uchodźców w Libanie, fot. PAP/Andrzej Lange

Ks. Antosiak podkreślił, że nie tylko chrześcijanie są prześladowani – razem z nimi np. w Indiach cierpią także muzułmanie.

Z Libanu połączył się ks. prof. Waldemar Cisło. Koordynuje tam przekazywanie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii. Opowiadał o udzielanym wsparciu i potrzebach. Podkreślił wielkie zaangażowanie Polaków. Przekazał apel lokalnych biskupów, by nie zapominać o tych rejonach w dramatycznej sytuacji. Zaznaczył, że PKWP robi wszystko, by te regiony nie pozostały bez chrześcijan. „Różnie pokolenie dzieci, które nie znają świata bez wojny – wojna w Syrii trwa 12 lat” – mówił.

>>> Ks. prof. Waldemar Cisło: darczyńcy PKWP ratują życie

– Kościół w miejscach kryzysów jest wszystkim: domem, szpitalem, miejscem wytchnienia i pomocy – mówił, wskazując również na sytuację w Ukrainie i zaznaczył, że PKWP stara się być głosem tych, którzy głosu nie mają.

Głos zabrał także Abdo El Haddad z Fundacji Kościoła Grecko-Melchickiego. Wyraził wdzięczność Polakom za okazywane wsparcie. Wskazał, że ważna jest mądra i przemyślana pomoc, wsłuchiwanie się w zapotrzebowanie ofiar. Zaznaczył, że to właśnie cechuje pomoc, jaka płynie z Polski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze