Ks. dr hab. Józef Młyński: Kościół pamięta o rodzinie na emigracji
„Kościół służy Polakom na emigracji, zwłaszcza tym, którzy się zagubili. Jedną z potrzeb jest szkolenie świeckich, którzy będą działać w poradnictwie rodzinnym” – powiedział ks. dr hab. Józef Młyński, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podczas ogólnopolskiej konferencji “Misja rodziny we współczesnym świecie”. Zorganizowano ją w Tarnowie z okazji 40-lecia adhortacji Familiaris Consortio.
W ramach Polskiej Misji Katolickiej działają specjalistyczne poradnie rodzinne, a przygotowaniem dla świeckich, którzy pomagają rodzinom na emigracji jest Studium Poradnictwa Rodzinnego. Aktualnie w kursie online uczestniczy ponad 50 osób.
Aby owocniej pomagać powstaje też e-poradnia – poinformował ks. Józef Młyński. „Polskie rodziny z całego świata mogą zapisywać się online i skorzystać z rozmowy ze specjalistą. To ważne i potrzebne w okresie pandemii” – dodał.
>>> Z przymusu i z wyboru. Ponad 20 mln Polaków żyje za granicą [MISYJNE DROGI]
Ks. dr hab. Józef Młyński przytoczył dane, mówiące o tym, że po 2004 roku z Polski w celach zarobkowych wyjechało 2,5 miliona Polaków, a tylko do 10 procent rodaków na emigracji uczestniczy w Mszy św. i nabożeństwach.
Gość tarnowskiej konferencji mówił jak Kościół wspiera, pomaga i towarzyszy rodzinom. Jedno z takich miejsc działa w Belgii. To Katolickie Centrum Rodziny im. Jana Pawła II w Brukseli. Jest tam poradnia dla narzeczonych, małżeństw i rodzin, a także psychologiczna. Prowadzone są warsztaty, kursy, rekolekcje i konferencje.
Do inicjatyw służących Polonii, ks. Młyński zaliczył także działalność Biura KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i cykliczne Kongresy Polonijne.
Podczas konferencji, ks. dr Władysław Szewczyk, który wiele lat posługi poświęcił rodzinie, także polonijnej, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Filozof i psycholog dla potrzeb polskich rodzin, które wyemigrowały na pobyt stały, opracował program szkoleniowy pt. „Pomagam sobie – Pomagam Innym”, kształcący liderów, doradców rodzinnych pracujących w strukturach polonijnych.
>>> USA: Msza dla emigrantów na granicy z Meksykiem
Program szkoleniowy dla ośrodków polonijnych, opracowany przez ks. Władysława Szewczyka rozpoczął się w roku 2007 w Ośrodku Polonijnym w Concordii Haus koło Dorthmundu w Niemczech. Struktura trzyletniego programu obejmowała trzy bloki tematyczne: psychologiczno-poradniany; teologiczno-etyczny i medyczno-praktyczny/NPR/. Wykłady prowadzili ks. dr Władysław Szewczyk WSR UKSW w Warszawie, ks. dr Andrzej Pryba WT UAM w Poznaniu, dr Grażyna Koszałka z Hamburga, adiunkt w Katedrze Nauk o Rodzinie przy Wyższej Szkole Humanistycznej Ateneum w Gdańsku.
Z czasem Studium Poradnictwa Rodzinnego na emigracji zostało rozszerzone na kolejne kraje: Anglia, Szkocja, Hiszpania, Francja, Belgia, Grecja, Hiszpania, Włochy a także Białoruś. Dla potrzeb tej inicjatywy wydano kilka monografii naukowych, m.in. poradnictwo rodzinne na emigracji, której ks. Władysław Szewczyk jest współredaktorem.
Tarnowska konferencja odbyła się w Międzynarodowym Dniu Rodzin. Organizatorami wydarzenia byli Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie i Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |