church

fot. Erez Attias/unsplash

Ks. Jan Frąckowiak: Kościół to raczej KTOŚ niż COŚ [PODKAST]

Gościem Michała Jóźwiaka (misyjne.pl) jest ks. dr Jan Frąckowiak – dogmatyk, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, autor książki „Kościół. Podręczny przewodnik”.

Ks. Jan Frąckowiak podkreśla, że aby dobrze rozumieć Kościół należy patrzeć na niego właściwymi kategoriami. Bo chociaż Kościół ma swoje struktury, hierarchów, duchownych i świeckich, to jednak wykracza ponad to, co widzimy gołym okiem.

– Sobór Watykański II mocno pracował nad tym, żebyśmy zmienili nasze myślenie o Kościele i porzucili kategorie instytucjonalne na rzecz mistycznych. Kościół to Bóg z ludźmi i ludzie z Bogiem. Kiedy chcemy lepiej poznać tajemnicę Kościoła, nie możemy skupiać się wyłącznie na wspólnocie jako na organizacji. Pełny obraz Kościoła jest znacznie głębszy i szerszy – mówi autor książki „Kościół. Podręczny przewodnik”.

>>> W liturgii nie chodzi o duchowe gilgotki [PODKAST]

Gość podkastu „Sensus fidei” zaznacza, że dla pierwszych chrześcijan moralność była kwestią drugorzędną. Na pierwszym miejscu było spotkanie z żywym Chrystusem, którego mogli doświadczać za sprawą sakramentów.

– Dzisiaj, jako katolicy, skupiamy się niemal wyłącznie na wymiarze moralnym. Zastanawiamy się, jak żyć. Co nam wolno, a co nie. Analizujemy, jak Kościół naucza w takiej czy innej kwestii. To oczywiście ważne, ale dla pierwszych chrześcijan kluczowe było wprowadzenie w misterium, przygotowanie do chrztu i życie w relacji z Chrystusem. Dzisiaj te akcenty są przestawione. Może właśnie dlatego, że za mało mamy kontaktu z żywym Bogiem – komentuje rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Ksiądz Frąckowiak podkreśla jednak, że trudno dziwić się katolikom, że potrzebują od Stolicy Apostolskiej jasnego sygnału mówiącego, jakie ramy do rozeznawania współcześnie obowiązują. Obecne wytyczne w sprawie osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach czy błogosławienia par homoseksualnych nie są jednoznaczne, co może budzić zasadne wątpliwości.

W rozmowie poruszony został również temat skandali obyczajowych w Kościele.

– Nagłośnienie pewnych skandali w Kościele może okazać się wielką łaską. Dzięki takiemu wstrząsowi może przyjść opamiętanie i nawrócenie dla tego czy innego duchownego, który popełnia zło. Medialna burza może uratować jego zbawienie – zauważa ks. Jan Frąckowiak.

Całej rozmowy można odsłuchać tutaj.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze