fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: wizyta Jana Pawła II w synagodze to był przełom w relacjach katolicko-żydowskich

Jan Paweł II 13 kwietnia 1986 r. jako pierwszy papież przekroczył progi synagogi. „Był to przełom w relacjach katolicko-żydowskich – uważa wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W tym roku 13 kwietnia mija 37. rocznica wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze.

W komunikacie przekazanym wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela przypomniał, że „Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który modlił się w synagodze”.

>>> Abp Grzegorz Ryś: bez dialogu z judaizmem nie zrozumiemy fundamentów chrześcijaństwa

„Papież wskazał przede wszystkim na więź łączącą Kościół Chrystusowy z judaizmem, mówiąc, że 'religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym’, a 'stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii+. Nazwał żydów +starszymi braćmi w wierze'” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Duchowny zwrócił uwagę, że „papież podkreślił także, że +nie można Żydom, jako narodowi, przypisywać żadnej dziedzicznej ani zbiorowej winy za to, co popełniono podczas męki Jezusa+”.

Zaznaczył, że „wizyta św. Jana Pawła II w rzymskiej synagodze stała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze