Ks. prof. Michał Drożdż spocznie na cmentarzu w Żeleźnikowej Wielkiej
Od poniedziałku trwają uroczystości pożegnalne zmarłego 15 czerwca ks. prof. Michała Drożdża, teologa, medioznawcy i filozofa, dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W środę kapłan spocznie na cmentarzu w Żeleźnikowej Wielkiej (pow. nowosądecki).
W południe w parafii św. Michała Archanioła w Żeleźnikowej Wielkiej rozpocznie się msza pogrzebowa ks. prof. Michała Drożdża, który zmarł w Tarnowie 15 czerwca w wieku 65 lat.
„Na Księdze Daniela, fragmencie o Michale Archaniele, otwarte było Pismo Święte, gdy odnaleziono ciało ks. Michała w pokoju, w którym mieszkał w Tarnowie. Karmił się słowem Boga i z nim przeszedł na drugi świat. Był dumny ze swego patrona Archanioła Michała, często się do niego modlił, mówił też, że niezwykle mu w życiu pomaga” – wspominał zmarłego kapłana rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała w czasie wtorkowych uroczystości pogrzebowych w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.
Była to wspólna modlitwa środowiska akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i jego przyjaciół. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, w uroczystości wzięli udział bp Janusz Mastalski oraz krakowscy i tarnowscy prezbiterzy. Odczytany został także list kondolencyjny od arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w którym arcybiskup dziękował „za wybitną działalność naukową, dydaktyczną i popularyzatorską tego wielkiego człowieka”.
>>> Ks. prof. Michał Drożdż: ludzie w podeszłym wieku są niezastąpieni
„Bóg uzdolnił go do dawania świadectwa, dał mu wiele talentów, a on je wszystkie rozwinął” – mówił w homilii rektor UPJPII. „Można go określić jako człowieka dobrego, z sercem na dłoni. Zawsze szukał u innych dobra, do końca każdemu dawał szansę, miał dla każdego czas” – podkreślił.
*
Ks. Michał Drożdż urodził się 19 lutego 1958 roku w Nowym Sączu. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 22 maja 1983 roku z rąk bpa Jerzego Ablewicza, rozpoczął karierę naukową. Był profesorem nauk społecznych w zakresie dyscypliny nauk o komunikacji społecznej i mediach, magistrem teologii, doktorem filozofii nauki, doktorem habilitowanym nauk społecznych w zakresie nauk o komunikacji społecznej i mediach.
„W biografii naukowej i zawodowej ks. Michała Drożdża jest wiele prestiżowych funkcji i eksperckich stanowisk, ale o istocie jego życia i rozumieniu powinności świadczyło to, że w licznych aktywnościach pozostawał człowiekiem” – mówiła podczas pożegnalnej uroczystości w Krakowie prof. Iwona Hofman. „Istotą życia księdza profesora była służba ludziom i nauce, nie poświęcenie, ale przeznaczanie swoich myśli i czasu sprawom, które dla innych ważne, stawały się priorytetami Michała” – zaznaczyła.
Prof. Drożdż pełnił funkcję m.in. dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, był współtwórcą i pierwszym dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej tej uczelni, kierował także Akademickim Centrum Medialnym. Napisał kilkaset artykułów oraz kilkanaście książek z obszaru filozofii mediów, teorii mediów, etyki mediów, filozofii nauki.
„Niewątpliwie trzeba docenić determinację ks. prof. Drożdża w rozwój Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, a także tworzenia podwalin pod nowy wydział dedykowany właśnie tej dyscyplinie naukowej. To jedna z najistotniejszych kwestii jego działalności naukowej” – powiedział PAP ks. Robert Nęcek, kierownik Katedry Edukacji Medialnej na UPJPII, dodając, że wśród jego dokonań należy także wymienić organizację corocznych konferencji z zakresu etyki mediów.
>>> Zmarł ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII
„Był pasjonatem mediów. Człowiekiem wielozadaniowym, ale pośród wielu obowiązków zawsze znajdował czas dla innych; był otwarty na ich pomysły i potrzeby. Miał wielką umiejętność współpracy” – wspomina kapłana ks. Nęcek.
„Cała społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest pogrążona w żałobie” – napisano w komunikacie, który ukazał się na stronie uniwersytetu w dniu śmierci prof. Drożdża. „Wspominamy jego niezmierzone oddanie pracy naukowej, nieoceniony wkład w rozwój naszej uczelni i niezłomną postawę duchownego. Nie ustawał w swojej pracy nawet mimo ciężkiej choroby” – dodano w komunikacie uczelni.
Jak poinformowano, jeszcze dzień wcześniej, podczas 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim biskupi powołali ks. prof. Michała Drożdża do grona Konsultorów Rady ds. Mediów i Komunikacji Społecznej.
„Dla nas (…) ksiądz profesor będzie przypomnieniem i wyzwaniem wypełniania do końca naszej misji i powołania. Ten jego pełen szacunku do każdego człowieka gest i słowo niech będzie mobilizacją dla każdej i każdego z nas do takiego samego postępowania. Ksiądz prof. Michał daje nam też swój ostatni wykład o miłości do innych ludzi, szacunku do pracy, odpowiedzialności za chrześcijańskie wartości oraz o potrzebie codziennego dostrzegania znaków i darów Boga” – napisał w liście po śmierci kapłana rektor uczelni ks. prof. Robert Tyrała.
Podczas wtorkowych uroczystości pogrzebowych przypomniał on również słowa prof. Drożdża, zamieszczone w filmie z ubiegłego roku z życzeniami z okazji Wielkanocy. „Obyśmy wszyscy byli ludźmi nadziei, pośród wszystkich naszych trosk, cierpień i może czasem trudnych chwil codziennego życia, obyśmy mieli świadomość, że po tajemnicy Wielkiego Piątku jest poranek wielkanocny, że jaśnieje nam również nadzieja zmartwychwstania, nadzieja życia” – mówił w nim ks. prof. Drożdż.
Ks. prof. Michał Drożdż zmarł 15 czerwca w Tarnowie. Uroczystości pożegnalne rozpoczęły się poniedziałek mszą w kościele pw. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie. W środę duchowny i uczony spocznie na cmentarzu w Żeleźnikowej Wielkiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |