Zdj poglądowe, fot. Stux/Pixabay

Archeolodzy odkryli poemat Wergiliusza zapisany na amforze 1800 lat temu

Zespół hiszpańskich archeologów rozszyfrował napis znajdujący się na fragmencie amfory służącej do przechowywania oliwy, który znaleziono w okolicach Kordoby, na południu Hiszpanii. Na naczyniu umieszczono słowa z poematu Wergiliusza „Eneida”.

Jak poinformowały w komunikacie władze Uniwersytetu Kordoby, znalezisko potwierdza wysoki stopień wiedzy i oczytania mieszkańców Andaluzji w czasach, kiedy region ten należał do imperium rzymskiego.

>>> Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie trafiło 11 odzyskanych obiektów

Sprecyzowały, że rozszyfrowanie napisu poematu na fragmencie amfory olejowej znalezionej przez mieszkańca gminy Hornachuelos podczas spaceru, było dużą niespodzianką.

Władze hiszpańskiej uczelni wyjaśniły, że o ile w Cesarstwie Rzymskim często pojawiały się na amforach napisy dotyczące produktów handlowych oraz ich wytwórców, to nigdy jeszcze nie znaleziono słów z dzieła literackiego zapisanego na naczyniu glinianym.

W trakcie studium archeolodzy stwierdzili, że fragment amfory, o rozmiarach 6 cm na 8 cm, zawiera słowa z poematu epickiego Wergiliusza pt. „Eneida” napisanego przez rzymskiego poetę pomiędzy 29 a 19 r. p.n.e.

>>> Mozaiki w opactwie Tabgha nad Jeziorem Galilejskim zostaną odnowione

Badanie, przy którym współpracowali naukowcy z uniwersytetów w Sewilli oraz francuskiego Montpellier, dowodzi, że pojawienie się cytatu z „Eneidy” na glinianym naczyniu zawierającym oliwę nie służyło celom marketingowym.

„Wersety zapisane w dolnej części amfory nie miały większego celu (…). Świadczą jedynie o wiedzy i kulturze osoby, która je tam umieściła” – podsumował zespół naukowców, wskazując, że poziom umiejętności czytania w tej części Półwyspu Iberyjskiego mógł być w czasach cesarza Oktawiana Augusta wysoki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze