fot. PAP/Adam Warżawa

Ks. Puzewicz (delegat ds. pomocy wykluczonym): dla bezdomnych będą w niebie specjalne komnaty

Nasz ostateczny adres nie jest w grobie, ale u boku miłującego Boga; myślę, że tam dla osób bezdomnych będą specjalne komnaty – mówi delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym ks. Mieczysław Puzewicz.

Współzałożyciel m.in. Centrum Wolontariatu w Lublinie i duszpasterz osób bezdomnych ks. Puzewicz powiedział, że rocznie na lubelskich cmentarzach chowanych jest kilkadziesiąt osób bezdomnych. Z kolei w Sopocie przed uroczystością Wszystkich Świętych z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyła się akcja sprzątania grobów osób, które doświadczały bezdomności, osób bezimiennych i samotnych. Akcję przeprowadzono na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Malczewskiego w Sopocie.

>>> Warszawa: podpisano porozumienie w sprawie cmentarza Stare Powązki

Sprzątanie grobów osób bezdomnych, bezimiennych i samotnych na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie, fot. PAP/Adam Warżawa

„W domu Ojca mego…”

– Na ich pogrzebach najczęściej wybieram Ewangelię św. Jana z fragmentem: „w domu Ojca mego jest mieszkań wiele”. Naszym ostatecznym adresem nie jest grób, choćby to było najbardziej marmurowe M1 na cmentarzu. Nasz adres jest u boku miłującego Boga – powiedział k.s Mieczysław Puzewicz (delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy osobom wykluczonym). – Myślę, że tam dla osób bezdomnych będą specjalne komnaty. Bo ci, którzy tutaj nie mieli dachu nad głową, tam na pewno znajdą bardzo piękne warunki- stwierdził.

– Pogrzeby bezdomnych to inna rzeczywistość, ale czasami piękna – powiedział ks. Puzewicz. Przytoczył wspomnienie pogrzebu odprawionego na cmentarzu na Majdanku w Lublinie, podczas którego jedna z żałobnic usiłowała wyjść z kaplicy z urną z prochami zmarłego. – Okazało się, że to była jego koleżanka z działek. Widać było, że między nimi była przyjaźń. Ona chciała jego szczątki zabrać ze sobą – podał.

>>> Z kolędą wśród bezdomnych. Ksiądz z Lublina poszedł tam, gdzie nikt nie chodzi

Ks. Mieczysław Puzewicz, fot. Facebook / Siejmy Dobro- Przedsiębiorstwo Społeczne Centrum

Wolontariusze i osoby, którym udało się wyjść z bezdomności w przeddzień Wszystkich Świętych odwiedzali groby podopiecznych, porządkowali je i modlili się za zmarłych. We wspomnianym już Sopocie, ale także w Lublinie. W ten sposób – stwierdził ks. Puzewicz – każdego roku starają się uratować ich tożsamość. Jak dodał, niektórymi mogiłami opiekują się już od ponad 20 lat.

Aleja N.N.

– Najsmutniejsza aleja na cmentarzu na Majdanku w Lublinie to aleja N.N., czyli nomen nescio (łac. imienia nie znam), gdzie spoczywają osoby, przy których nie można było ustalić ani imienia, ani nazwiska. Jeśli to możliwe to zawsze tam chodzę, bo myślę, że może pod tym N.N. kryje się ktoś, kogo znałem” – powiedział ks. Puzewicz.

Ludzie bezdomni są przeważnie niewidzialni, niewidoczni, albo nie chcemy ich zauważyć. Czasami trzeba ich poszukać – powiedział duszpasterz. Nawiązał do działalności Gorącego Patrolu, który dostarcza posiłki bezdomnym zamieszkującym lubelskie pustostany.

fot. PAP/Adam Warżawa

Pomoc bezdomnym

W zasadzie już się nie spotyka przypadków, żeby jakaś osoba bezdomna zmarła z powodu wyziębienia organizmu. Kiedy zaczynaliśmy naszą działalność 20 lat temu w samym Lublinie było ponad 60 ofiar śmiertelnych – powiedział. Obecnie – uzupełnił – główną przyczyną śmierci osób bezdomnych jest przedawkowanie tzw. F16, czyli technicznego spirytusu przemycanego zza wschodniej granicy. Zdarzają się także przypadki śmierci z powodu zaprószenia ognia pod wpływem alkoholu.

Duszpasterz wyjaśnił, że czasami razem z wolontariuszami pomaga policji zidentyfikować zwłoki osób znalezionych w pustostanach.

Pomoc bezdomnym udzielana przez poznańskie siostry elżbietanki, fot. Anna Gorzelana / Misyjne Drogi

Ks. Puzewicz przypomniał, że obecnie Centrum Wolontariatu prowadzi zbiórkę pieniędzy na remont stołówki dla bezdomnych, która przenosi się z ul. 1 Maja w Lublinie. Otrzymaliśmy zgodę od Urzędu Miasta, żeby użytkować lokal przy ul. Krochmalnej. On jest w fatalnym stanie, dlatego poszukujemy w sumie 50 tys. zł, żeby go zaadaptować– powiedział. Remont można wesprzeć za pośrednictwem strony Centrum Wolontariatu w Lublinie. Duszpasterz spodziewa się, że stołówka pod nowy adres przeniesie się do połowy grudnia.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze