Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ks. Tomasz Jarosz nowym Administratorem Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie

1 października, ks. Tomasz Jarosz, kapłan archidiecezji krakowskiej, objął funkcję administratora Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, zwanego również Kościołem Polskim.

Zastąpił na tej funkcji ks. prał. Jana Główczyka, który został mianowany rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Ks. Tomasz pochodzi z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach. Jest absolwentem krakowskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 84, Publicznego Gimnazjum Salezjańskiego oraz X Liceum Ogólnokształcącego. W 2008 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymał święcenia kapłańskie 31 maja 2014 roku.

>>> Watykan: kard. Ryś został mianowany członkiem Dykasterii ds. Kultu Bożego

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Obecnie odbywa studia specjalistyczne w zakresie Katolickiej Nauki Społecznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od września 2022 roku posługuje w rzymskim kościele św. Stanisława BM, przy via delle Botteghe Oscure 15.

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie jest najstarszym i najcenniejszym polskim zabytkiem poza Krajem. Papież Grzegorz XIII, 8 października 1578 r., odpowiadając na prośbę kardynała Stanisława Hozjusza bullą “Ex supernae dispositionis arbitrio” podpisaną w Tusculum, w pobliżu Rzymu erygował kościół i hospicjum dla “nacji polskiej”, by zapewnić opiekę duszpasterską dla Polaków przebywających w Rzymie, w tym dla pielgrzymów. Trzynaście lat później, 13 października 1591 r. ks. kard. Jerzy Radziwił, biskup krakowski konsekrował nowy kościół Najświętszego Zbawiciela i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Od tego dnia każdorazowy biskup krakowski jest opiekunem kościoła – w 1757 r. określono prawa i obowiązki biskupów krakowskich, jako protektorów kościoła i hospicjum.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze