Kraków Łagiewniki, fot. flickr.com/EpiskopatNews

Ks. Tomasz Szopa w Łagiewnikach: Jezus chce się spotkać z człowiekiem w jego „osobistej Galilei”

– Nasza słabość, nasz grzech, nasza niedoskonałość jest okazją, żeby Pan Bóg okazał swoją wszechmoc i z tego co słabe wyprowadził jeszcze większe dobro, aby dał nam udział w swoim zmartwychwstaniu – mówił ks. Tomasz Szopa w łagiewnickim sanktuarium w Niedzielę Miłosierdzia.

W czasie homilii ks. Tomasz Szopa odwołał się do fragmentu sekwencji wielkanocnej: „Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, a miejscem spotkania będzie Galilea”. Kustosz sanktuarium Jana Pawła II zwrócił uwagę, że Galilea była pogardzana przez Żydów z południa Izraela. – Jezus wybiera to, co słabe, co grzeszne, co niedoskonałe, co nie do końca czyste, aby tam, już jako zmartwychwstały Pan, spotkać się z tymi, którzy są Mu bliscy – mówił ks. Tomasz Szopa. Zachęcał, aby każdy zastanowił się, co w jego osobistym życiu jest Galileą, czyli miejscem grzesznym, niedoskonałym, nie do końca czystym. – Właśnie tam, w tej mojej Galilei, Chrystus zmartwychwstały chce się ze mną spotkać – tam chce się objawić jako zmartwychwstały Pan – dodawał.

>>> Święta siostra Faustyna Kowalska. Boże miłosierdzie dla każdego grzesznika

Podkreślił, że Chrystus wybiera na miejsce spotkania z człowiekiem jego „osobistą Galileę”, bo w ten sposób objawia tajemnicę Bożego miłosierdzia, przez odpuszczenie grzechów. – Nasza słabość, nasz grzech, nasza niedoskonałość jest okazją, żeby Pan Bóg okazał swoją wszechmoc i z tego co słabe wyprowadził jeszcze większe dobro, aby dał nam udział w swoim zmartwychwstaniu – mówił ks. Tomasz Szopa. Zauważył, że człowiek ucieka od swoich słabości, ukrywa je i wstydzi się ich, nie dostrzega w nich paradoksalnej okazji na spotkanie ze zmartwychwstałym Panem.

PAP/Łukasz Gągulski

– Jeśli odkryjemy przed Bogiem to, co jest naszą Galileą, co w naszych sercach jest słabością, niedoskonałością, grzechem, zmartwychwstały Pan w tym wszystkim chce się nam objawić i obdarzyć nas swoim nieskończonym miłosierdziem – zachęcał kustosz papieskiego sanktuarium aby otwierać się na tę łaskę dzisiaj i każdego dnia.

Tegoroczne Święto Miłosierdzia przebiega pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 r., gdy Ojciec Święty dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze