Ks. Waldemar Cisło: Kościół w miejscach kryzysowych staje się domem, noclegownią i kuchnią [+GALERIA, AUDIO]
– Kościół w miejscach kryzysowych staje się domem, noclegownią i kuchnią – mówił ks. prof. Waldemar Cisło – przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Słowa te powiedział podczas konferencji Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym. Konferencja odbyła się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we wtorek 22 sierpni. Tego dnia przypada dzień upamiętniający ofiary przemocy ze względu na wiarę. Został ustanowiony 5 laty temu przez ONZ z inicjatywy Polski. Konferencję w AKSiM z uczelnią współorganizowały Laboratorium Wolności Religijnej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.
>>> Papież: dość używania imienia Boga dla usprawiedliwiania zabójstw i terroryzmu
Ks. Waldemar Cisło: najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu
Krótkie referaty wygłosili minister prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w MSZ, minister Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w MS, ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i ks. prof. Paweł Bortkiewicz z AKSiM.
Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wykazał, dlaczego należy pomagać ludziom na miejscu, w krajach opanowanych wojną, kryzysem.
– Doświadczenia pomocowe Stowarzyszenia i innych organizacji pokazują, że najtańsza i najbardziej skuteczna jest pomoc na miejscu. Przykładowo możemy zapytać naszego ministra zdrowia czy edukacji, ile kosztuje leczenie uchodźcy z Ukrainy w Polsce, czy kształcenie dziecka, a przykładowo w Syrii, żeby dziecko mogło przez miesiąc chodzić do szkoły, potrzebne jest 10 euro – mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
Drugim powodem, dla którego pomaga się na miejscu jest fakt, że najbogatsi pierwsi wyjeżdżają z krajów pogrążonych w kryzysie.
– Tak samo było w Syrii. Jordania dawała obywatelstwa osobom, które miały bodajże pół miliona dolarów na koncie. Bogaci sobie poradzą, a najbiedniejsi pozostaną na miejscu, stąd Kościół w takich miejscach kryzysowych staje się – co widzimy w Syrii, Iraku, a teraz w Ukrainie – domem, noclegownią i kuchnią – dodał dyrektor Stowarzyszenia.
Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie wciąż trwają. Dane Światowego Indeksu Prześladowań z 2023 roku wskazują, że represje dotykają 312 milionów wyznawców Chrystusa w 50 krajach.
Galeria (10 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |